Jak rozmawiać z dzieckiem o odchudzaniu?

Mam 6 letnią córkę. Waży 37 kg. Od dłuższego czasu staram się zmienić dietę dziecka ale to dla mnie stanowi dość duży problem. Chodzi o ilość spożywanych przez dziecko posiłków. Od zawsze córka odżywiała się odpowiednio (wg zdania pediatry) lecz niestety posiłki je w podwójnych ilościach. Uwielbia wręcz wszystko! Warzywa, owoce, sery, wędliny itd. Nie potrafię dziecku wytłumaczyć, że musi ograniczyć zjadane ilości, bo nic do niej nie dociera. Podaję jej mniejsze ilości ale kiedy tylko zobaczy, że nie ma mnie w kuchni..- sama idzie i coś przygryza, albo bierze dokładki np obiadu. Próbowałam ją nagradzać wyjściem do kina, ale mam wrażenie, że córka myśli chwilą i kiedy jedzenie pojawia się na horyzoncie, zapomina o miłej nagrodzie.. Nie wiem już jak mam jej wytłumaczyć, próbowałam już chyba wszystkich sposobów..
ponad rok temu

Witam,

Nie podała Pani wzrostu córki, stąd ciężko jest mi określić jak kształtuje się proporcja masy ciała do wieku i wzrostu.
W rozmawianiu z dzieckiem bardzo ważny jest sposób, w jaki komunikuje Pani problem.
Rozmowa powinna być prowadzona w "przyjacielskim nastroju", nie ma mowy o podniesionym tonie głosu i wydawaniu nakazów, czy zakazów.

Powinna Pani w łagodny sposób wytłumaczyć córce, że jedzenie, które ona spożywa jest taką cegiełką, której jeśli jest więcej, niż organizm potrzebuje, to ta będzie się odkładała w postaci tkanki tłuszczowej.
Argumentem dla młodej kobietki może być fakt z trudniejszym znalezieniem ładnych ubrań.

W żadnym wypadku nie można używać wyzwisk, gdyż córka prawdopodobnie się w sobie zamknie i nie będzie chciała "współpracować", a gorszy nastrój będzie po kryjomu zajadała.

Myślę, że warto córkę nagradzać na zdrowe odżywianie, przede wszystkim czymś, co wiąże się z ruchem i wydatkiem energetycznym.
Może to być wspólne wyjście na basen, lodowisko, górki do zjazdów narciarskich, zajęcia taneczne.

Fakt, iż córka zjada większe porcje, może być związany ze zbyt długimi przerwami między posiłkami.
Optymalnie to ok. 3 h między poszczególnymi z nich.
  Powinna Pani również monitorować ilość słodyczy i przekąsek, jakie zjada córka oraz słodkich napojów, które wypija.

Jeśli córka wyjada jogurty i inne słodkie produkty z lodówki, proszę kupować jedzenie wyporcjowane i w niewielkich ilościach.

Pozdrawiam