Jak rozmawiać z ludźmi i naturalnie się zachowywać?

Witam mam na imię Tomasz, mam 24 lata. Od pół tora roku zacząłem obserwować ludzi jak się zachowują patrzę na ruchy i gesty są one takie naturalne. Nie potrafię rozmawiać z ludźmi często nie wiem do kogo oni mówią chodzi o moment czy do mnie czy do siebie nie wiem w jakim momencie rozmowy się włączyć. Kontroluje strasznie swoje ruchy, gdy rozmawiam często zaciskam to brzuch to palce, robię nie potrzebne ruchy które nie są adekwatne do sytuacji.

Na początek polecałabym przenieść obszar obserwacji z ludzi dookoła na siebie samego. Jeżeli obserwuje Pan innych i widzi,że oni robią tak a nie inaczej, to automatycznie zaczyna się Pan porównywać. To może mieć odwrotny do zamierzonego efekt i powodować jeszcze większy stres i zamknięcie w sobie. Proszę obserwować w jakich sytuacjach czuje się Pan swobodniej, w których jest Panu trudniej - czym te sytuacje się od siebie różnią, co jest pod Pana kontrolą, co jest absolutnie niekontrolowane? Takie analizy pozwolą Panu stworzyć listę "spraw do pracy" - czyli tych, na które ma Pan wpływ, a których przepracowanie pozwoli poczuć się lepiej.
I zapraszam również na spotkanie w gabinecie. Psychoterapia pomoże się Panu szybciej pozbyć omawianego problemu. Pozdrawiam.

Pana skupienie na obserwowaniu innych ludzi może przerodzić się w obsesje. Dlaczego zaczął Pan obserwować ludzi? Czy stało się to samoistnie, czy miał Pan w tym jakiś zamiar? Mogę jedynie napisać, że paradoksalnie im bardziej dba Pan o to, aby kontrolować swoje ruchy i zachowywać się odpowiednio, tym bardziej Pańskie zachowanie (kontrolowanie, sprawdzanie itp.) staje się dziwne dla rozmówcy. Do rozmowy najlepiej podejść naturalnie i spontanicznie. Jeśli chce Pan poczuć się pewniej w relacjach interpersonalnych zachęcam do poczytania odpowiedniej literatury lub konsultacji z psychologiem, jeśli uważa Pan że jest to problem z którym nie jest Pan w stanie samemu sobie poradzić (np fobia).

Witam Pana. Zakładam, że skoro napisał Pan do tego portalu to coś Pana niepokoi w sytuacji, która ma miejsce od pół roku. Z jednej strony to co Pan napisał o swoim odczuwaniu, reakcjach, zachowaniu może być rodzajem reakcji obronnej związanej z jakimiś okolicznościami w Pana życiu (to jednak tylko hipoteza). Z drugiej strony jeśli to o czym Pan napisał jest źródłem Pana niepokoju najlepiej, żeby Pan znalazł w swoim mieście specjalistę z którym może być w bezpośrednim kontakcie. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/