Jak rozmawiać z małomównym partnerem?

Mieszkam z partnerem od 15 miesięcy. Jest nieśmiały i bardzo małomówny, co od pewnego czasu zaczyna doprowadzać mnie do szału. Nie potrafimy się ze sobą kłócić, tzn. kiedy ja wyrażam swoją opinię, on albo nic nie powie, albo mnie podsumuje, że się obrażam (a ja się nie obrażam i tylko chcę podjąć dany temat) bez innego komentarza. On nigdy na mnie nie podniósł głosu. Kiedy normalnie pytam o opinię na jakikolwiek temat też nie wyrazi swojego zdania. Zero męskich decyzji. Czy da się to zmienić?

Mgr Monika Hibner

Witam,
przede wszystkim Pani partner musi czuć potrzebę zmiany jeśli ma coś zmieniać. Jeśli ktoś nie widzi w czymś kłopotu nie będzie chciał tego zmieniać. Nikogo na siłę nie można zmuszać.
Rozumiem, że sygnalizuje Pani swojemu partnerowi kłopot z komunikacją i nie widzi Pani reakcji, więc można się zastanawiać czy Pan chce coś zmieniać. Bez chęci obu stron do pracy nad lepszą komunikacją niczego Pani nie uzyska.
Pozdrawiam,
Monika Hibner

Dzień dobry, z tego co pani pisze partner nie odczuwa potrzeby zmiany więc trudno będzie go zmienić. Może pani z nim szczerze porozmawiać o swoich frustracjach i oczekiwaniach. Być może będzie to impuls do pracy nad sobą, jeżeli partner uzna, że nie chce się zmieniać pani musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy kontynuować związek. Pozdrawiam.