Jak rozmawiać z osobą w depresji, będącą jednocześnie bulimiczką?

Moja koleżanka (ma 17 lat ) parę dni temu przedawkowała leki antydepresyjne, które zażywała od jakiegoś czasu. Ostatnio dowiedziałam się również, że od 6 lat choruje na bulimię. Dziewczyna wylądowała w szpitalu, jeszcze dziecięcym, na oddziale psychiatrycznym. Odwiedziłam ją, jednak w moim odczuciu jest jeszcze gorzej niż przed tym jak się tam znalazła. Psycholog był u niej tylko raz wciągu tygodniowego pobytu w szpitalu.W formie kary jej łózko znajduje się na korytarzu i nie wolno jej poza obręb korytarza oddziału wychodzić. Dziewczyna będą już w szpitalu okaleczyła się. Wiem, że potrzebuje pomocy, rozmów, osoby, która ją wesprze. Ale ja nie mam pojęcia jak i o czym z nią rozmawiać. Jej depresja spowodowana jest problemami w domu jednak nie wiem dokładnie jakimi. Czy powinnam się najpierw dowiedzieć co się stało (jeśli tak to w jaki sposób) czy czekać aż sama się otworzy i opowie mi wszystko? Czuję, że muszę ją jakoś wesprzeć. Proszę mi pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Wspaniale, że chcesz się zaangażować i pomóc przyjaciółce. Nie powinnaś jednak brać na siebie za dużej odpowiedzialności za proces leczenia koleżanki, gdyż jej problem jest skomplikowany i wymaga intensywnych oddziaływań specjalisty.
Wydaje się, że należy nadmiernie ingerować w sprawy, o których sama nie zechce mówić. Czasami pewne zdarzenia i sprawy są dla nas tak traumatyczne, iż nie jesteśmy w stanie się z nimi skonfrontować i otworzyć na innych.
Może spróbuj zapytać psychologa, który pracuje z Twoja przyjaciółką jak możesz ją wesprzeć w procesie terapeutycznym. Poza tym myślę, że Twoja obecność, otwartość i akceptacja jej będą najlepszym sposobem pomocy.

Powodzenia i pozdrawiam