Jak rozmawiać z partnerką?

Witam, mam problem. Mianowicie taki, że jestem z moją dziewczyna 4 miesiące. Przez ten cały okres nawzajem sobie zadawaliśmy pytanie "co robisz?" tak po prostu, żeby zacząć ewentualny temat rozmowy lub mieć to do swojej wiedzy. Kilka dni temu się pokłóciliśmy, że względu na to, że nie mieszkamy razem. Zapytałem, co robi, czy spędza ewentualnie czas ze swoim byłym chłopakiem, ale o to zapytałem jeden jedyny raz, bo byłem zazdrosny, ona się wkurzyła. Od tamtej pory uważa, że nie musi nikomu się spowiadać i mówić, co robi bo uważa, że w ten sposób ją kontroluję. Nawet napisanie esemesa o treści Dobranoc, jest aktem kontrolowania, choć wszystkie te informacje są czysto hipotetyczne, bo nie mam powodów, żeby ją kontrolować, bo jej ufam w 100%.

W jak sposób mam z nią rozmawiać? Kocham ją i zależy mi na niej, ale obawiam się, że przez to nasze relacje się pogorszą i że się oddalimy od siebie. Dlatego, że nie mieszkamy razem i codziennie też się nie widujemy. I boję się, że prędzej czy później się rozstaniemy z tak głupiego powodu. Bardzo bym prosił o konkretne rady, które będę mógł zastosować. Dziękuję!

Witam Pana serdecznie!

Większość problemów międzyludzkich, kłótni i nieporozumień bierze się z trudności w porozumieniu i strachu przed odsłonięciem się przed drugą osobą. Często boimy się, że wyjawienie prawdziwych emocji i pobudek naszego postępowania spotka się z krytyką z drugiej strony lub zostanie zwyczajnie wyśmiane. Należy jednak pamiętać, że ukrywanie swoich odczuć i obaw może prowadzić do eskalacji konfliktu zamiast do jego zakończenia.

W swoim liście prosi Pan o konkretne rady, wierzę w to, iż moje słowa tak Pan właśnie odbierze. W mojej opinii najlepszym, co można teraz zrobić to szczerze ze sobą porozmawiać, bez zbędnych emocji, bez wzajemnych oskarżeń – powinni Państwo sobie wzajemnie wyjaśnić przyczyny tego konfliktu, jaki między Wami zaistniał. Nie wiem, z czego wynikała Wasza pierwotna kłótnia jednak Pana podejrzenie, że partnerka może spędzać czas z byłym chłopakiem mogło ją bardzo zranić i stąd mogą brać się Jej obecne reakcje. Oczywiście, ponieważ nie znam całej sytuacji, nie znam również Państwa jest to jedynie moje przypuszczenia i zapewne jedna z wielu opcji wyjaśnienia sytuacji. Pewne jest jednak to, że jeśli nie zdecyduje się Pan podjąć szczerej rozmowy z tą kobietą to nigdy nie dowiemy się, jakie są przyczyny jej zachowania.

Podsumowując zachęcam Pana do przeprowadzenia ze swoją dziewczyną szczerej i spokojnej rozmowy – w cztery oczy. Kontakt esemesowy to najgorsza możliwa forma wymiany myśli, które odbiorca wiadomości nie zawsze musi interpretować zgodnie z intencją nadawcy wiadomości – stąd też często bierze się wiele nieporozumień. Podczas rozmowy warto też zastosować jedną z technik asertywnego prowadzenia rozmów a mianowicie komunikat typu JA. Chodzi o to by mówić o danej sytuacji z własnej perspektywy, mówić o tym jak Pan się w czuł w danym momencie nie oskarżając jednocześnie swojej partnerki a wskazując na inną możliwość rozwiązania ówczesnego problemu, taką, która pozwoliłaby Panu czuć się komfortowo. Są Państwo razem jeszcze bardzo krótko, dopiero poznają się Państwo wzajemnie, poznają swoje reakcje – na to potrzebny jest czas oraz szczerość w związku. Jeśli ktoś nie wie, że danym zachowaniem rani drugą osobę, trudno mieć do takiego człowieka pretensje. Niewątpliwie jednak warto zwrócić na to uwagę by w przyszłości uniknąć podobnych błędów.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, ze Wielkie rzeczy zawsze zaczynają się od malutkiego kroku...

Z Pana opisu wnioskuję, że trudnością w Waszej relacji jest przede wszystkim odległość, jak również Państwa komunikacja między Wami, nie rozmawiacie o swoich potrzebach, jak również może być lęk przed bliskością.
Zachęcam Pana do szczerej, spokojnej, nie oceniającej rozmowy.z Pana Partnerką..
Najlepiej zaaranżować randkę w jakimś nastrojowym i zacisznym miejscu.
I opowiedzieć o swoich potrzebach, że potrzebuje Pan z Nią zwyczajnej rozmowy, bo potrzebuje Ją Pan usłyszeć, bo jest dla Pana ważna, bo kocha Pan i ma do Niej zaufanie.
Z pytaniem i wprowadzeniem tego, co i jak moglibyście poprawić w Waszym związku?
Relacja w związku jest relacją, nad którą trzeba pracować...
Związek partnerski jest taką "metaforyczną różą" którą trzeba codziennie pielęgnować,poprzez codzienną zmianę wody, przycinanie łodygi, zachwycanie się nią..., a nawet są teorie, że powinno się mówić do kwiatów, by wzrastały i cieszyły swoim pięknem jak najdłużej...

Życzę Panu pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com