Jak rozmawiać z przyjaciółką o molestowaniu?

Witam Ma 24 lat i w dzieciństwie byłam molestowana seksualnie przez ojca. Nie wiem co mam robić nie potrafię nikomu zaufać. I nie wiem jak powiedzieć mojej przyjaciółce. Powiedział tylko jej że coś się wydarzyło w mojm życiu ale nie potrafię powiedzieć że byłam molestowana

Dzień Dobry Pani,

Pochylam się nad Pani trudnymi doświadczeniami, których Pani doznała, od najbliższej Pani osoby, czyli ojca, którego obowiązkiem było wspierać Panią, kochać i akceptować Panią taką, jaką Pani była.

Będąc dzieckiem nie można uciec od swoich rodziców, nie ma takiej możliwości - trzeba akceptować to, co nieakceptowalne...

Zachęcam Panią gorąco do opowiedzenia przyjaciółce swojej historii molestowania przez Pani ojca - pomimo oporu (opór, poczucie wstydu, brak zaufania do ludzi są typowymi reakcjami na nadużycia seksualne w dzieciństwie) - na tyle, na ile Pani czuje...

Ważne jest, żeby najpierw zapytała Pani przyjaciółkę, czy jest gotowa, żeby Panią wysłuchać, bo chce jej Pani opowiedzieć o swojej tajemnicy, coś bardzo trudnego, co ukrywała Pani do teraz.

Bardzo zachęcam Panią do pracy i terapii z psychologiem, który będzie mógł towarzyszyć Pani w drodze do odkrywania i wzmacniana Pani zasobów i siły.

Zapraszam Panią do kontaktu (na Skype) - specjalizuję się i pracuję z osobami, wykorzystywanymi seksualnie w dzieciństwie.

Życzę, żeby w słabości odkryła Pani swoją siłę,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,
Pisze Pani o odczuwaniu konsekwencji doświadczenia przemocy seksualnej jaką jest brak zaufania do innych - pytanie czego obawia się Pani w sytuacji opowiedzenia o tym doświadczeniu przyjaciółce (jakie w związku z tym pojawiają się w Pani myśli, czy uruchamia to w Pani jakieś przekonania na temat siebie i innych). Warto rozważyć psychoterapię w celu przepracowania odczuwanych przez Panią trudności z uwagi na wcześniejsze doświadczenia.
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak (karolinapietrzak.pl)

Witam, napisała Pani że była molestowana w dzieciństwie przez ojca. Chce opowiedzieć o tym przyjaciółce. Doświadczenia traumatyczne z przeszłości wciąż mają wpływ na Pani życie, trudno jest Pani zaufać komukolwiek. Warto na początek skorzystać z pomocy psychologa (link do ośrodków świadczących wsparcie: http://www.sow.olsztyn.pl/index.php?id=1, https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne , http://pcpr-powiatolsztynski.pl/). Uzyska Pani specjalistyczną pomoc i wsparcie, możliwość rozmowy w bezpiecznej atmosferze. Zastanowi się jak dalej postąpić, w jaki sposób porozmawiać z przyjaciółką.
Pozdrawiam serdecznie
http://pracownia-start.pl/

Witam Panią
Przeżyła Pani traumę, zbezczeszczono Pani ciało,
pogwałcono wszystkie Pani prawa,
zabrano poczucie bezpieczeństwa.
Dlatego zrozumiałe jest, że reaguje Pani lękiem,
nie może Pani nikomu zaufać.
Przeszłe traumatyczne wydarzenia zapewne odcisnęły
w Pani duszy piętno i przyniosły wiele trudności
w życiu dorosłym.
Niestety, raczej nie jest Pani w stanie sama sobie
z tym poradzić. Rozmowa z koleżanką zapewne
przyniosłaby lekką ulgę lecz nie rozwiąże
Pani problemu.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu ze mną.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią.
Rozumiem, że ma Pani za sobą bolesne doświadczenie, którego sekret Pani ciąży i chciałaby się Pani podzielić nim z kimś zaufanym. Prawdopodobnie nosi Pani związane z nim poczucie wstydu, a może nawet winy zazwyczaj występujące u ofiar molestowania seksualnego. W tym miejscu chciałabym napisać, że to uczucia, które winni odczuwać sprawcy przemocy, a nie ofiary!

Nie wiem, czy Pani przyjaciółka jest gotowa na "dźwignięcie" tej tajemnicy.
Myślę, że najpierw dobrze by było, żeby Pani rozprawiła się z tym przeżyciem i emocjami wokół niego, ze specjalistą w gabinecie psychoterapeutycznym, który stworzy Pani bezpieczne i profesjonalne warunki do tego.

Życzę, aby udało się Pani uporać z ciężarem tego wspomnienia jak najszybciej, aby mogła Pani śmiało i szczęśliwie iść przez dalsze życie.

Pozdrawiam,
Agnieszka Dymska
psycholog, psychoterapeuta

Witam serdecznie,

Molestowanie seksualne to bardzo trudny temat do rozmów, więc rozumiem, że odczuwa Pani niepokój i obawę przed powiedzeniem o tym swojej przyjaciółce. Ważne jest, aby zastanowić się, czy ten lęk wynika z faktu, iż to sam w sobie ciężki temat, czy może niedostatecznie ufa Pani koleżance, bądź nie do końca chce jej Pani o tym mówić? - to zostawiam do zastanowienia.
Myśląc o wadze zgłaszanego przeżycia, uważam, iż dobrze byłoby zgłosić się do psychologa/psychoterapeuty, aby porozmawiać o tych wydarzeniach z przeszłości, przepracować je i zacząć funkcjonować na wyższym poziomie. Piszę o tym, ponieważ molestowanie utrudnia wiele rzeczy w życiu dorosłym. Ma daleko idące skutki. Dlatego tłumiona w sobie trauma może zdziałać więcej zła niż dobra.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA