Jak rozmawiać z rodziną, by zrozumieli problem dysmorfobii?

Dzis bylem na urodzinach bratowej,i na koncu zabawy,jak zostalo malo ludzi ,zaczela sie nagonka na mnie ,ze siedze w domu ,nie pracuje nie mam dziewczyny.,ojciec ,matka ,brat, i ojciec mojej bratowej zrobili mi "pielko" i w pewnej chwili wyszedlem z silnym zamairem samobojstwa.Kto mi moze pomoc? Oprocz fobi spolecznej mam dysmorfofobie.Jak mam rozmawiac z rodzina.Oni mnie nie rozumieja ,nie wiedza przez o ja przechodze,istny koszmar

Witam, powinien Pan w pierwszej kolejności udać się do lekarza psychiatry, który postawi diagnozę oraz dobierze ewentualną farmakoterapię, najczęściej z grupy leków antydepresyjnych lub neuroleptyków, kolejnym krokiem powinno być podjęcie psychoterapii- głównie terapię psychodynamiczną, behawioralną, poznawczą i behawioralno-poznawczą . Często wykorzystuje się także ekspozycję na unikanie przez chorego różnych sytuacji, np. pozostawanie w miejscach publicznych lub przeciwstawianie się przymusowym zachowaniom Do psychoterapii dołącza się także elementy psychoedukacji, w której zyskuje Pan wiedzę o istocie i rozwoju choroby, poznaje koncepcję obrazu ciała i uzyskuje informacje na temat psychologii wyglądu fizycznego. W przypadku dysmorfofobii urojeniowej poprawę uzyskać można dodatkowo stosując leczenie przeciwpsychotyczne. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do podjęcia leczenia tylko tak może Pan sobie pomóc, ewentualny brak wsparcia rodziny może Pan omówić podczas spotkania z psychoterapeutą oraz zastanowić się nad rozwiązaniem tej sytuacji, czasami pomaga sesja edukacyjna dla bliskich osoby chorej.

Dzień dobry.

Niewątpliwie "nagonka" na Pana nie jest przyjemną sytuacją. Warto mieć jednak na uwadze, że skoro ma Pan już 26 lat, wciąż jest na utrzymaniu rodziny i brak jest widoków na zmianę tej sytuacji, rodzina (w szczególności mama i ojciec) mają prawo się niepokoić. Faktem niezaprzeczalnym jednakże jest, że przyjęcie urodzinowe nie jest właściwym miejscem do omawiania kłopotów rodzinnych.
Pana dolegliwości warto skonsultować z psychologiem. Pielęgnowanie ich odbiera Panu tylko energię, której, jak rozumiem, i tak nie ma Pan zbyt wiele.

Pozdrawiam.

Dzień dobry, myślę, że "nagonka" na pana wynika z jednej strony ze złości na pana ale również z troski. Jeżeli cierpi pan na dysmorfobię oraz fobię społeczną pozostawanie w domu nie jest żadnym rozwiązaniem, w ten sposób nie pozbędzie się pan zaburzenia. Zachęcam pana do podjęcia psychoterapii tak szybko jak to możliwe, jest to rzecz która może pan zrobić aby pozbyć się pana objawów. Pozdrawiam.