Jak rozpocząć bieganie?

Witam. Mieszkam poza Polska, pracuje już 2 lata na zmianie nocnej (4dni pracy, 4dni wolne) shift ten chyba przestał mi słuŻyć gdyz zaczęłam schudnąć. Pomyślałam że to dobry moment na uprawianie sportu. Odżywiam się zdrowo, praktycznie nie jem słodyczy, piję duzo zielonej herbaty. Proszę o radę jak zacząć biegać, jak często, z jaką intensywnoscia. Dziekuje :)

Rozpocząć bieganie można bardzo prosto. Zacznij od bardzo szybkiego marszu przez 5-20min.

Za 1-2 tygodnie spróbuj pobiegnąć 5min w spokojnym, jednostajnym tempie i z treningu na trening próbuj wydłużać ten czas o 1-2min (lub co tydzień o 5min).
Bardzo częstym błędem u osób rozpoczynających ten sport jest bieganie z nadmierną prędkością przez co osoby te szybko się męczą. Idealne tempo wysiłku to takie, w którym swobodnie możesz rozmawiać z drugą osobą bez szczególnej zadyszki.
Trenuj co najmniej 3x w tygodniu.

Pamiętaj, aby przed każdym biegiem się rozgrzać, a po bieganiu rozciągnąć. To bardzo ważne, aby uniknąć kontuzji, ale też aby wysiłek był przyjemniejszy.

Pozdrawiam
Norbert Gotz trener personalny