Jak rozpocząć bieganie po rocznej przerwie?

Witam, nie biegałam od roku po czym zaczęłam od wczoraj i okazało się, że spokojnie jestem w stanie wytrzymać ponad godzinę nie męcząc się mimo przytycia 7kg przez rok. Czy mogę zacząć biegać przez godzinę dziennie od razu czy lepiej zacząć od krótszego czasu żeby nie nabawić się problemów? Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam,

Po dłuższym czasie abstynencji biegowej proponuję trochę łagodniej podejść do tematu biegów. Po tak długiej przerwie układ mięśniowy oraz układ krążeniowy-oddechowy musi się zaadaptować do wysiłku fizycznego. W przeciwnym wypadku może dojść do przeciążenia aparatu więzadłowo-mięśniowego lub przeciążenia układu odpornościowego i narażenie na infekcję. Zalecam 2-3 razy w tygodniu biegać przez 30 minut przez 2 tygodnie. Następnie sukcesywnie zwiększać czas biegu o 5-10 minut (wytrzymałość), ewentualnie skracać czas biegu w stosunku do tego samego pokonywanego dystansu (wydolność). Ważne, żeby cały czas zaskakiwać organizm nowymi bodźcami, aby nie doszło do całkowitej adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wichrzycki