Jak rozpoznać, czy moje dziecko ma autyzm?

Jaś ma 15 miesięcy, jest w Anglii, tu mieszkamy. Urodził się 12 dni po terminie, metoda kleszczowa. Ma problemy ze wzrokiem, lekarze stwierdzają - nie w 100 proc. - albinizm, ponieważ Jaś urodził się blondynem, z jasną skórą. Miał robione elektrotesty oczu i tomografię mózgu. Wyniki były dobre, bez żadnych zmian w mózgu. Ciągle jesteśmy pod kontrolą lekarza pediatry i okulisty. Jaś zaczął chodzić, gdy miał 10 miesięcy. Fizycznie rozwija się bardzo szybko. Od jakiegoś czasu niepokoją mnie jego zachowania. Jaś nie mówi nic, jedynie powtarza po mnie słowa „mama”, „tata”, „am”. Ponadto mówi w swoim języku. Potrafi bawić się długo jedną zabawka i wtedy, jakby duchem go nie było, nie reaguje jak do niego mówię, nie patrzy na mnie, wydaje się, jakby był głuchy. Często się uśmiecha. Gdy znajdzie w swoim pudle jakąś zabawkę, którą dawno się nie bawił, przynosi ją by mi pokazać. Często kręci się dookoła, czasem macha rączkami, gdy mu na coś nie pozwalam. Gdy idziemy na plac zabaw, bawi się furtką, otwiera ją i zamyka. Podobnie bawi się w domu, wyciąga zabawki z pudełka i wkłada je z powrotem, potem wyjmuje i wkłada.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Trudno mi jednoznacznie powiedzieć czy Pani synek przejawia zachowania autystyczne, czy mogą one wynikać z innych zaburzeń, np. nieprawidłowego rozwoju słuchu.

Proponuję skontaktować się z psychologiem dziecięcym, ponieważ obserwacja dziecka w trakcie zabawy, czynności wykonywanych każdego dnia oraz pełny wywiad z rodzicami dotyczący rozwoju w poprzednich miesiącach pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać skuteczne formy oddziaływań terapeutycznych.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powinna pani pomyśleć o konsultacji ze specjalistą, który oceni poziom na jakim funkcjonuje dziecko. Wizyta u logopedy również jednak nie przez internet tak jak często oferują to w UK, a prawdziwa gdzie zostanie sprawdzony aparat mowy i zastosowana ewentualna terapia.
Pozdrawiam AM