Jak rozpoznać czy to już alkoholizm?

dzień dobry, moja koleżanka ma problem z alkoholem, na początku piła tylko na imprezach, a teraz zauważyłam że codziennie wieczorem musi coś wypić, inaczej staje się nerwowa i niemiła. Jak mogę jej pomóc? Ona sama twierdzi, że nie mam racji i wymyślam. Proszę o radę.

Witam... lekceważenie własnego uzależnienia - to częsty problem. Może Pani zachęcić koleżankę, aby poszła do poradni leczenia uzależnień tylko po to żeby sprawdzić czy nie jest uzależniona - może to spróbować zrobić korzystając z telefonu zaufania dla osób uzależnionych - w wielu miastach takie telefony istnieją. Może też pójść na spotkanie grupy Anonimowych Alkoholików i zapytać opowiadając o swoich przyzwyczajeniach. Koleżanka będzie miała okazję wykazać się odwagą, która - oczywiście jeżeli okaże się, że uzależniona nie jest zapewni jej spokój wewnętrzny. Jeśli bardzo chce Pani jej pomóc, może Pani razem z nią w opisywane przeze mnie miejsca pójść.
Problem przyznania się do własnego uzależnienia to bardzo poważna i trudna kwestia. Odwaga uznania własnej choroby alkoholowej jest pierwszym, niezbędnym krokiem do jej wyleczenia. Często jednak otoczenie chorego musi długo czekać na ten właśnie pierwszy krok.