Jak rozpoznać prawidłowe ruchy płodu?

jak rozpoznac prawidlowe ruchy plodu?moja dzidzia raz jest bardziej aktywna a raz mniej.jest to 37 tydz.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Ruchy płodu kobiety zaczynają czuć od około 20 tyg ciąży ( pierwiastki) lub 16 tyg ciąży (wieloródki). Aktywność płodu jest różna w różnych porach doby i jest to bardzo osobniczo zmienne. W przypadku 37 tyg ciąży ruchy te mogą być mniej aktywne ( niż w poprzednich tygodniach ciąży) ponieważ płód jest już na tyle duży że ma ograniczone możliwości ruchu. Jednak bardzo ważne jest obserwowanie dobowej aktywności płodu. W przypadku braku odczuwania ruchów przez dłuższy czas (niepojawiania się ich w ogóle bo ewentualnej stymulacji dotykiem itp.) konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Pozdrawiam