Jak rozpoznać przepuklinę, brzuszną albo pachwinową?

Witam, Jak rozpoznać przepuklinę, brzuszną albo pachwinową? Od ok 3-4 tygodni, zwłaszcza po treningach (bieg, piłka nożna), odczuwam ból w podbrzuszu, a od ok 1-2 tygodni również w okolicach lewej pachwiny. Zastanawiam się, czy to przeciążenie mięśniowe, jakieś naderwane mięśnie (ból pojawia się zwłaszcza po intensywnym treningu), czy może właśnie coś związanego z przepukliną? Początkowo ból występował również przy kichaniu, kaszlu - ale teraz nie, tylko podczas ruchu). Pozdrawiam!

Witam. Definicja przepukliny to obecność otworu w powięzi = wrota + worka przepuklinowego = wypuklenie otrzewnej + zawartość worka = jelita w przypadku przepuklin brzusznych. Napieranie trzewi na otrzewną w okolicy wrót może dawać dolegliwości, lecz to jeszcze niekoniecznie jest przepuklina. Ból może pochodzić z innych struktur np kręgosłupa czy naczyń,

Dr n. med. Marek Rawski

Szanowny Panie - rozpoznanie przepukliny następuje wyłącznie podczas badania bezposredniego przez lekarza.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków