Jak rozpoznać wady słuchu u niemowlaka?

Jak rozpoznać u 3 miesięcznego niemowlaka że nie słyszy? U nas w rodzinie nikt nie ma wady słuchu natomiast maluszkowi od pierwszych badań przesiewowych wychodzą negatywne wyniki . Bardzo jesteśmy zdziwieni że nadal nie wychodzą badania słuchu gdyż rozmawiamy z nim w jego " jezyku" i możemy tak godzinami, uśmiecha się patrzy się nam na usta jak do niego mówimy. Ewentualnie jakie badanie jest najbardziej wiarygodne co do słuchu

Zróbcie tak zwaną audiometrię zabawową w domu, która polega na wytwarzaniu w pobliżu jego ucha różnych dźwięków ale tak żeby tego nie widział. Z boku lub z tyłu główki. Szelest papieru, pazłotka, dźwięk filiżanki stukając w nią łyżeczką itd......zwiększając lub zmniejszając głośność dźwięku zależnie od potrzeb i reakcji dziecka. Oczywiście trzeba to robić w odstępach czasu. Dziecko słyszące winno podążać oczami lub odwracać główkę w kierunku źródła dźwięku. Dziecko niesłyszące nie zareaguje nawet na silny dźwięk np. na niespodziewane uderzenie o siebie pokrywek metalowych od garnków, kiedy dziecko słyszące zadrga całym ciałem. Można też zrobić badania obiektywne słuchu w uśpieniu dziecka w ośrodkach audiologicznych Klinik Laryngologii Dziecięcej.