Jak rozróżnić pęknięcie zęba od pęknięcia szkliwa?

Jak rozróżnić pęknięcie zęba, od pęknięcia szkliwa? Jak rozpoznać pęknięcie zęba na zdjęciu pantomograficznym? Czy jeżeli widzę rysę na zębie, ale nie czuję tego pod palcem, to jest to tylko pęknięte szkliwo?

Witam.
Rysa na koronie zęba najczęściej jest to pęknięte szkliwo, chociaż głębokości nie można określić bez ingerencji w strukturę zęba. Może Pan przeciążać przewlekle zęby w tym miejscu lub był jakiś uraz. Na rtg panoramicznym nie widać pęknięcia korzenia zęba. Jest to rzadko jest to widoczne gołym okiem, częściej pod mikroskopem przy leczeniu kanałowym lub resekcji.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/

Lek. dent. Tomasz Bigas

na podstawie pantomogramu trudno postawić takie rozpoznanie
często konieczne jest wykonanie badania tomograficznego
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Ząb może ulec pęknięciu na różne sposoby - najczęściej nie można tego wychwycić na RTG OPG. Jeśli na zębie jest rysa, prawdopodobnie jest to pęknięcie w obrębie szkliwa. Dobrze udać się do gabinetu stomatologicznego.