Jak rozumieć wynik cytologii? Czym jest cytoliza?

Witam. Ostatnio miałam przeprowadzoną cytologię. Oto jej wynik: Rozmaz nadaje się do oceny, ale ograniczony dla oceny zaburzeń nabłonkowych, ponieważ niezbyt czytelny z powodu znacznej cytolizy. Proszę o interpretację, wizytę u ginekologa mam dopiero za 3 tyg.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Cytoliza - są to zmiany komórek polegające na ich "rozpadzie", w wyniku czego prawidłowa ocena cytologiczna jest niemożliwa. Najczęściej jest spowodowana złym pobraniem, utrwaleniem lub błędem laboratoryjnym. Również może być spowodwana stanem zapalnym.

W takim przypadku należy powtórzyć badanie - czasem po poprzedzającym leczeniu przeciwzapalnym, ale to już według zaleceń Pani lekarza.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o cytologii.

Serdecznie pozdrawiam!