Jak rozumieć zachowanie 2,5-letniej córki podczas rozwodu rodziców?

Witam,jestem w trakcie rozwodu,mam 2,5-letnią Córkę.Podczas gdy Dziecko przebywa z Ojcem mówi do mnie "nie lubię Mamy".Gdy pytałam Córkę dlaczego tak mówi często odpowiadała "Tata mnie tak uczy", nie wiem czy można uwierzyć w to co mówi ale gdy przebywa sama ze mną (bez Ojca) zachowuje się zupełnie inaczej - mówi "Mamusiu,ty jesteś "piękna,fajna i kochana" albo "Mamusiu tak Cię lubię że Cię zjem". Jak ma rozumieć zachowania Dziecka?

Córeczka ma ogromny chaos w emocjach. Jednocześnie kocha oboje rodziców, nie rozumie, czemu oni się nie dogadują, czasem lęka się, że ono (dziecko) jest przyczyna kryzysu i rozstania, boi się także odrzucenia, braku miłości (które wiąże z tym, ze jedno z rodziców już nie mieszka z nim) itp. Słowa ojca mogą być wypowiadane w zupełnie innej intencji i kontekście. jeśli jest możliwość, warto porozmawiać o tym z byłym mężem i wspólnie zastanowić się jak można pomóc córeczce. W końcu przestają być Państwo małżonkami, ale nie przestają być rodzicami.

Dzień dobry!

Jest naturalne, że córka w związku z rozwodem, rozstaniem rodziców przeżywa stres, żal i wiele trudnych dla niej emocji. Może je wyrażać, próbować radzić sobie z nimi właśnie poprzez brzydkie słowa, obrażanie rodzica (jednego lub obojga), mówienie "nie lubię cię", "nie chcę tu być", "wolę być z tatą". Może się tak dziać mimo bardzo dobrej, bliskiej, ufnej, bezpiecznej więzi z córką.
Jest jednak również możliwe, że w taki negatywny sposób nastawia córkę ojciec, mówi o matce (lub rodzinie matki) złe rzeczy, wspomina o Pani błędach i winie, sugeruje córce, że jest lepszym rodzicem. Zdecydowanie warto być w kontakcie z ojcem córki, wspólnie ustalać kwestie związane z jej rozwojem i wychowaniem, a także on tym, jakie wspólne stanowisko zajmujemy wobec naszego rozstania, co mówimy o nim dziecku.

Pozdrawiam!

Proszę Pani,
Proszę porozmawiać otwarcie z mężem i ustalić strategie kontaktów i wspieranie dobrego wizerunku u dziecka Państwa obojga. Najwyraźniej dziecko jest w konflikcie, należy jednoznacznie wspierać dobry wizerunek partnera, wtedy konflikt się zmniejszy.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dziecko w związku z zaistniałą sytuacją jest zdezorientowane, przeżywa mnóstwo trudnych emocji. Te emocje często są sprzeczne- z jednej strony miłość do rodziców, z drugiej- żal i złość na to co się dzieje. Próbuje dać tym emocjom ujście i wyrazić je jakoś. Proszę zrozumieć, że to co wokół córki obecnie się dzieje, jest dla niej bardzo trudne.
Jednocześnie radziłabym otwarcie porozmawiać z mężem mówiąc o tym, co Pani czuje słysząc takie słowa od córki, a także ustalając, w jaki sposób będziecie Państwo funkcjonować w przyszłości w kontekście relacji dziecko- drugi rodzic. Warto wspomnieć przy tym o uczuciach jakie może to wzbudzać u córki.