Jak samej przywrócić miesiączkę?

Witam. Od sierpnia staram się jeść zdrowo, by utrzymać zrzucone kilogramy. Od tamtego czasu trochę schudłam. Podczas odchudzania się ćwiczyłam ok. 1 h dziennie. Obecnie waże 48 kilo przy wzroście 166 cm. Nie chcę przytyć, ani schudnąć. Czuję się dobrze w swoim ciele. Od czasu do czasu pozwalam sobie na drobne słodkości, chwile zapomnienia. Od ok. miesiąca nie ćwiczę, jedynie na lekcjach wychowania fizycznego. Staram się zjadać ok. 1000-1200 kcal dziennie. Jednakże zaniepokoił mnie brak miesiączki (ok. 2 miesiące). Ten problem spędza mi sen z powiek. Chciałabym "domowymi" sposobami ją przywrócić. Nie chcę iść do lekarza, gdyż boję się gwałtownej reakcji rodziców. Jaką dietę mam stosować, by ją odzyskać? Nie chcę przytyć, gdyż teraz czuję się dobrze w swoim ciele. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest zdecydowanie zbyt niska.
Jest ponadto prawdopodobne, że możesz mieć objawy anoreksji.
Do jej typowych objawów należą:

- BMI poniżej 17.5 kg/m2 (a Twój BMI to 17.4 kg/m2)
-utrata masy ciała została spowodowana celowym odchudzaniem (często zaczyna się od ,,zdrowej diety", np. wegetariańskiej lub makrobiotycznej, chęci utraty kilku kilogramów)
- zatrzymanie miesiączki
-wyznaczanie nieprzekraczalnych granic masy ciała, lęk przed przytyciem.

Nie odzyskasz miesiączki, jeśli nie przytyjesz co najmniej kilku kilogramów. Powrót miesiączki następuje zazwyczaj przy pięćdziesięciu kilku kilogramach.
To jedyny skuteczny ,,domowy sposób". Zatrzymanie miesiączki jest ważną informacją dla Ciebie- komunikatem, który wysyła Ci Twoje własne ciało-  odchudzanie przekroczyło bezpieczną granicę, zaczynają się poważne problemy.
Anoreksja to podstępne, przewlekłe zaburzenie, które w wielu przypadkach wiąże się z groźnymi powikłaniami, a nawet- śmiercią.
Przeczytaj koniecznie informacje dostępne w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Serdecznie pozdrawiam