Jak schudnąć 15 kg na stałe?

Mam 22 lata i ważę 76kg przy wzroście około 170. Półtora roku temu urodziłam dziecko po którym został mi wielki brzuch. Moj tryb życia to raczej siedzący. Próbowałam odchudzać się juz wielokrotnie ale nigdy na dłuższą metę nie dawałam rady. U mnie w rodzinie większość ciotek od strony mamy to otyłe osoby. U lekarza nigdy nie byłam z problemem otyłości. Gubią mnie słodycze makarony które uwielbiam... ale nie potrafię się im oprzeć bardzo późno jem kolacje czasami o 22. Nie jem regularnie także w dzień.

Witam Panią,

Pani aktualne BMI to 26,3, co oznacza, że ma Pani nadwagę. Ale już po pozbyciu się 5 kg Pani waga będzie mieściła się w granicach normy (przy 71 kg BMI wyniesie 24,6). Dobrze wylicza Pani swoje główne błędy: nieregularność posiłków, późne kolacje, słodycze, no i oczywiście niewielka aktywność fizyczna.

Proponuję, aby zaczęła Pani od regularności posiłków. Proszę ustalić 5 posiłków, o stałych porach każdego dnia, optymalnie co 3 godziny. Posiłki powinny być częste, ale małe. Bardzo ważne jest śniadanie - nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Śniadanie powinno być pożywne. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia - lekka kolacja - nie później niż 2-3 godziny przed snem. Najlepsze efekty uzyskuje się kiedy kolacja nie zawiera węglowodanów (pieczywo, makarony, kasze, ryz, płatki). Regularność posiłków, a w tym pożywne śniadanie, zapobiega ochocie na słodycze w dalszej części dnia.

Druga bardzo ważna sprawa - wybór produktów na te posiłki. Zachęcam do zapoznania się z piramidą żywieniową
 http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida).

Bardzo ważne, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to dodatkowo pomoże w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa można jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - należy wybierać te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Z mięs - chude (ale z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów proszę wybierać oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze należy spożywać z umiarem.

Kolejna sprawa to rezygnacja z produktów niepożądanych tj.  fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane, ale także produkty z białej mąki (makarony, jasny chleb, pierogi, naleśniki). Należy ograniczyć spożycie soli.

Co do makaronów to jak najbardziej są one zalecane, ale nie z jasnej mąki tylko z pełnoziarnistej. Oczywiście bardzo ważne jest to, z czym jemy makaron. Należy unikać tłustych, śmietanowych/serowych sosów, natomiast jeść makarony z sosami warzywnymi. Nie bez znaczenia jest też pora spożywania makaronów - tak jak pisałam powyżej - należy je jeść na obiad, a nie na późną kolację.

W zachowaniu dobrej formy pomaga również picie wody - należy pić minimum 1,5-2 l dziennie

Trzeba się też dobrze wysypiać.

I o czym nie należy zapominać to aktywność fizyczna - jest ważnym sprzymierzeńcem w pozbywaniu się zbędnych kg.  Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Proszę wybierać  taką formę ruchu, którą Pani lubi - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żeby codziennie minimum pół godziny poświęciła Pani na ruch, jeszcze lepiej godzinę:)
Proszę pamiętać, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

I jeszcze jedno - nie chodzi o to, żeby być na diecie. Trzeba zmienić styl życia i nawyki żywieniowe i efekty w postaci "zgubionych" kg pojawią się same. Oczywiście należy uzbroić się w cierpliwość - najlepiej jeżeli tłuszcz traci się powoli - od pół do 1 kg tygodniowo.

Gdyby jednak po 2-3 miesiącach nie zauważyła Pani poprawy zachęcam do umówienia sie na wizytę do dietetyka.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska