Jak schudnąć 18 kg po ciąży?

witam po ciąży jeszcze nie schudłam przy wzroście 164 ważę 78 kg mam 21lat mąż mi mówi że jestem za gruba i przestaje na mnie patrzeć inaczej jak powinien jest mi smutno załamałam się nie stosowałam dotąd diet proszę pomóżcie !!! ;;;; chce ważyć 60 kg to moja wymażona waga

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Powrót do formy po przebytej ciąży wymaga cierpliwości i wytrwałości. Przede wszystkim wskazane jest włączenie regularnej aktywności fizycznej. Codzienny sport, a zwłaszcza ćwiczenia ukierunkowane na modelowanie partii ciała, pomogą zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto zacząć od 20 min. każdego dnia i stopniowo zwiększać intensywność.
W kwestii diety niewskazane jest znaczące ograniczenie kaloryczności. codzienny jadłospis powinien natomiast opierać się na zasadach zdrowego odżywiania.
Wskazane jest aby:
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.
Wprowadzenie takiego trybu życia wspomoże stopniową utratę masy ciała. Nie będzie to efekt natychmiastowy, ale na pewno bardziej trwały niż w przypadku proponowanych w internecie diet alternatywnych i co najważniejsze zdrowy.
Życzę powodzenia

Witam. Nie napisała Pani czy karmi Pani piersią, czy też nie, a od tego zależy czy możemy stosować dietę ograniczającą kalorie. Jeśli karmi Pani naturalnie (piersią) w tym momencie najważniejsze jest to, aby Pani dieta była pełnowartościowa i dostarczała niezbędnych składników odżywczych zarówno dziecku jak i Pani. Dlatego nie ma mowy o stosowaniu diet niskokalorycznych i odchudzaniu się w ten sposób. Waga sprzed ciąży często wraca bez zbędnego wysiłku, jeśli tylko dieta nie jest bogata w słodycze i tłuste produkty. Jednym słowem zdrowa, zbilansowana dieta, karmienie piersią plus odpowiednio częsta aktywność fizyczna przyniosą pożądany efekt. Każdy organizm jest inny i jednym zajmuje to więcej czasu innym mniej.
Warto pamiętać o jego odpowiednim nawodnieniu, ponieważ paradoksalnie podczas gdy nasz organizm jest odwodniony zwiększa się tendencja do zatrzymywania wody w naszym ciele, co znacznie pogarsza wygląd skóry i zwiększa kilogramy na wadze. Dodatkowo woda przyspiesza metabolizm i oczyszcza nasz organizm z „toksyn”. Codziennie należy pić około 1,5-2 l wody/herbaty owocowej/zielonej/białej). Smak czystej wody można wzbogacić sokiem z cytryny i kilkoma listkami świeżej mięty.
Należy unikać słodyczy i słonych czy tłustych przekąsek oraz gotowych dań. Powinna Pani jeść regularnie – co około 3 godziny, 5 posiłków dziennie. Z dzieckiem może być się trudno zorganizować, dlatego nigdy nie należy czekać, aż dopadnie Panią tzw. wilczy głód i zawsze mieć koła awaryjne w postaci owoców świeżych i suszonych, jogurtów naturalnych, pokrojonych warzyw czy orzechów. Regularne jedzenie powoli pobudzić do pracy metabolizm, a organizm szybciej będzie spalał tkankę tłuszczową. Dodatkowo dziecku nie zabraknie wartościowego pokarmu.
Proszę również poczytać o diecie kobiet karmiących http://portal.abczdrowie.pl/dieta-karmiacej-mamy i regularnie ćwiczyć, a przynajmniej codziennie spacerować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.