Jak schudnąć 30 kg w 3 miesiące?

Mam 17 lat, 80kg. i 172 cm. wzrostu wiem że muszę schudnąć lecz nie wiem jak zacząć. Bardzo zależy mi na tym by odbyło się to w ciągu tych 3 miesięcy, jak to zrobić? Nie chce żadnej głodówki czy czegoś w tym stylu na ćwiczenia, bieganie itp. też za bardzo nie mam czasu...

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 27,02 i znajduje się na 97 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy nadwagi i otyłości.
Niestety sama dieta nie wystarczy aby wymodelować swoje ciało. Aktywność fizyczna jest niezbędna jeśli masz zamiar schudnąć. Postaraj się zaleźć trochę czasu na aktywny i regularny sport. Nie koniecznie musi być to bieganie, możesz poszukać innych form sportowych - aerobic itp.
Jeżeli chciałabyś otrzymać indywidualną dietę należałoby skontaktować się z dietetykiem, który na podstawie pomiarów, wywiadu żywieniowego ustali najodpowiedniejszą dla Ciebie. Ważne jest też wykluczenie chorób przewlekłych.
Pamiętaj jednak, że utrata 30 kg w tak szybkim tempie nie będzie skuteczna, dlatego nie radzę stosowania diet cud, które obiecują takie efekty. Zgubione kilogramy szybko wrócą, jeśli odchudzanie będzie zbyt intestywne.

Powinnaś spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków, ok. 1,5% tłuszczu), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.

Zrezygnuj z potraw tłustych, smażonych, produktów typu fast-food (hamburgery, frytki, kebab, zapiekanki, pizza), chipsów, przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów. Soki owocowe zastąp wodą mineralną, a białe pieczywo razowym.

Pozdrawiam