Jak schudnąć 5-6 kg?

Witam. Mam 12, no już prawie 13 lat i bardzo chciałabym schudnąć. Ważę 62 kg i mam 163 cm wzrostu. Proszę o sprawdzone porady. Jak mam się odżywiać i jakie ćwiczenia wykonywać. PS. Czy dieta dr Pierre Dukana może być dla mnie dobra?
ponad rok temu

Witam,

Dieta dr Dukana może być dobra, ale nie musisz jej stosować. W Twoim wieku wystarczy, że zaczniesz stosować prawidłowe nawyki żywieniowe i uprawiać sport. Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 23, oznacza to prawidłową wagę. Jesteś w okresie dojrzewania i Twój organizm potrzebuje niezbędnych ilości składników ożywczych, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Dlatego nie stosuj żadnych restrykcyjnych diet odchudzających, które dla nikogo nie są korzystne, a często powodują szkodliwe niedobory pokarmowe i tzw. efekt jojo. Jednak powinnaś zacząć ograniczać niektóre produkty i zwiększać spożycie innych.

Dam Ci kilka wskazówek, do których każdy człowiek chcący utrzymać prawidłową masę ciała i zdrowie, powinien się stosować.
- Spożywaj około 4-5 posiłków dziennie, nie podjadaj. Posiłki powinny być małe objętościowo i spożywane, co 3-4 godziny
- Spożywaj przynajmniej 5 porcji warzyw dziennie. Pamiętaj też o spożywaniu pełnoziarnistych produktów węglowodanowych (kasz, makaronów pełnoziarnistych oraz gotowanych al dente, ryżu brązowego)
- Pij około 2 l wody dziennie (niegazowanej, niesmakowej)
- Jeśli nie potrafisz obejść się bez słodkości wybieraj batony museli, koktajle mleczno-owocowe, galaretki z owocami, owoce- nie częściej jednak niż raz na dzień (owoce możesz jeść 2 razy dziennie)
- W szkole jedz kanapki z chleba razowego lub bułki grahamki (unikaj białego pieczywa) wraz z chudymi dodatkami- szynka z drobiu, polędwica sopocka, ryba, serek biały (unikaj sera żółtego, serów topionych, tłustych wędlin oraz kiełbas) oraz warzywem lub sałatki bez tłustych sosów
- Unikaj produktów typu fast- food, słonych przekąsek, słodkich i gazowanych napojów, słodyczy, słodkich bułek i ciast, białego pieczywa oraz tłustych produktów zwierzęcych (tłustych mięs, serów pełnotłustych)

I pamiętaj uprawiaj jak najwięcej sportu- około 30 minut KAŻDEGO DNIA. Możesz ronić wszystko to, co najbardziej lubisz- biegaj, wybierz się na rower, łyżwy czy rolki, graj z przyjaciółmi w koszykówkę, siatkówkę czy zapisz się na fitness- każdy sport będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli chodzi o ćwiczenia w domu, na tej stronie znajdziesz ich przykłady www.abccwiczenia.pl.

Wiedz też, że utrata zbędnych kilogramów może potrwać długo, ale za to będzie trwała i bezpieczna!

Powodzenia!