Jak schudnąć 7-10 kilo i utrzymać jędrne ciało?

Witam! Mam 24 lata, ważę 64 kg przy 157 cm wzrostu. Jeśli chodzi o mój styl życia, to przez pół roku w pracy biegam od jednej firmy do drugiej, dużo się ruszam, resztę czasu spędzam przy biurku. Jednym z problemów jest nieregularne jedzenie. Zazwyczaj jem śniadanie, w pracy coś przegryzę i wieczorem zjem kolację. Od tygodnia ćwiczę na fitball, niestety, jestem osobą leniwą... Co jem? No cóż... Śniadanie: kawa rozpuszczalna z mlekiem bez cukru, biały ser + ogórek + pomidor. Lunch: 2 kanapki z szynką. Kolacja (często w restauracji): pierś kurczaka z grilla, warzywa. Weekend. Śniadanie: tunczyk z puszki, ogórek, pomidor. II śniadanie: 2 kanapki. Obiad: zupa pomidorowa, spaghetti alferdo. Kolacja: 2 kanapki, czasem zdarza mi się podjeść słodycze, ale nie często. Moim problemem jest to, iż mieszkam w kraju, gdzie nie mogę gotować w ten sam sposób, co w Polsce, chociażby dlatego, że nie ma tych samych warzyw, inna kultura żywienia. Chiałabym shcudnąć do ok. 56 kg, ale nie tylko nic nie jedząć, co by waga byla OK, ale żeby moje ciało nie było zwiotczałe i nie wisiały jakieś fałdki czy nie było cellulitu. Nie mam pojęcia, co mogłabym zrobić z tym, a może po prostu więcej motywacji i konsekwencji?

Witam!

Po przeczytaniu Pani jadłospisu myślę, iż je Pani za mało. W śniadaniu brakuje produktu zbożowego - pieczywa pełnoziarnistego, płatków śniadaniowych. Podobnie w przypadku kolacji - nie ma w niej produktu będącego źródłem większej ilości węglowodanów - kaszy, ryżu, makaronu, ziemniaków. Za mało jest także nabiału. Nie wspomniała Pani nic o owocach, które także powinny być nieodłącznym elementem diety.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, muesli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy, lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jeśli nie ma Pani czasu na ćwiczenia po pracy - proszę ćwiczyć w pracy (choćby napinanie mięśni). Jeśli udałoby się Pani wygospodarować 30 minut dziennie na trening - efekty z pewnością byłyby zauważalne. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na abccwiczenia.pl.

W Pani przypadku dieta odchudzająca powinna mieć kaloryczność około 1400 kcal (nie mniej!). Pozwoli to na utratę ok. 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam

PS Silna motywacja jak najbardziej wskazana!