Jak schudnąć 7 kg w ciągu miesiąca?

Mam 15 lat, 172 cm wzrostu i ważę 63 kg. Nie jestem aż taka gruba i nie głodzę się, ale próbowałam już się ''odchudzać,'' ale to nie pomogło. Mam gruby brzuszek i boczki. Moje pytanie to: jak mogę schudnąć 7 kg w ciągu miesiąca?!

KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Błędy w dietach odchudzających

Witam!

Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa, co oznacza że nie powinnaś się odchudzać. Musisz wiedzieć, że znajdujesz się w okresie intensywnego wzrostu i dojrzewania organizmu, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy jest najwyższe. Każdy niedobór któregoś ze składników może skutkować niższą wydolnością fizyczną i psychiczną w przyszłości oraz zmniejszoną odpornością na choroby. Natomiast zbyt duży udział kilokalorii pochodzących z cukrów oraz tłuszczów nasyconych może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważna jest edukacja w zakresie prawidłowego odżywiania. Proponuję zapoznać się z zasadami żywienia nastolatków i sprawdzić, czy taki jadłospis stosujesz http://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-dla-nastolatka Dodatkowo sprawdź czy nie popełniasz podstawowych błędów żywieniowych, aby w przyszłości uniknąć nadwagi. Zacznij wprowadzać zmiany powoli, tak abyś nie straciła motywacji http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Posiłki przez Ciebie spożywane są zapewne przygotowywane przez rodziców czy opiekunów, dlatego nie masz na nie wpływu w 100%, jednak warto abyś zaczęła odżywiać się w sposób prawidłowy.
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyi owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie (które nie obciąża stawów i nie jest tak męczące jak inne dyscypliny, a jednocześnie zwiększa wydolność organizmu i świetnie spala tkankę tłuszczową), jazdę na rowerze lub orbitreku, czy jogging. Najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które się nie znudzą i będą najbardziej odpowiadać.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty