Jak schudnąć do 40 kg w wieku 13 lat?

Ma 13 lat,157 cm wzrostu i ważę 45 kg.Wiem, że to dobra waga, szczególnie,że pół roku temu schudłam 20 kg(w 6 mies.)Wszyscy powtarzają mi, że wyglądam dobrze, ale mi zależy na schudnięciu do przynajmniej 40 kg.Ja rozumiem,że waga jest w normie, ale przy 40 też. Jedyną przeszkodą jest mama.Bardzo na mnie uważa po tym jak po odchudzaniu trafiłam do lekarza .Po prostu przy 40 kg lepiej bym się czuła i tym razem wolałabym to zrobić powoli, zdrowo i skutecznie. Co ma zrobić aby mama mi pozwoliła ?
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Myślę, że powinnaś uwzględnić argumenty mamy. Osiągnięcie masy ciała na poziomie 40kg byłoby w Twoim przypadku równoznaczne z niedowagą, a ta jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dojrzewającego organizmu.
Jeśli wszyscy wokół zgodni są co do opinii, że aktualna masa ciała jest prawidłowa, warto zasugerować się ich zdaniem, zwłaszcza że są o wiele bardziej obiektywni.
Jednocześnie proponuję dbać o zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, a wtedy na pewno poczujesz się lepiej.

Witam. Jeżeli chodzi o kwestie dalszego chudnięcia podstawową kwestią jest zawartość tkanki tłuszczowej. Badanie analizatorem składu ciała pokaże jaka jest jej zawartość i jakie są normy dla dziewcząt w Twoim wieku i wzroście. Nie można przekraczać dolnych granic, ponieważ wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zaburzeń hormonalnych, które najczęściej objawiają się zanikiem miesiączki u dziewcząt. Poza tym dalsza utrata wagi może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Może warto pomyśleć nad ćwiczeniami, które bardziej ujędrnią ciało zamiast dalszej utraty kilogramów?

Witam, niestety muszę zgodzić się z mamą i stwierdzić, że dalsze
odchudzanie może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Przy Twoim wzroście i masie ciała 40 kg BMI wynosiłoby 16 co oznacza
niedowagę. Z medycznego punku widzenia niedowaga może być
równie niebezpieczna jak nadwaga dlatego proponuję stosować się
do zasad racjonalnego żywienia tak aby Twój organizm mógł prawidłowo się rozwijać. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, a ważąc 45 kg na pewno wyglądasz bardzo dobrze.