Jak schudnąć i dalej mieć jędrną skórę?

Witam. Jestem chłopakiem. Mam 18 lat. 189 cm wzrostu i niestety 130 kg wagi. Czas to zmienić. Tłuszcz odkłada mi się na klatce piersiowej, boczkach oraz najbardziej na brzuchu. Bardzo dużo czytałem że ludzie szybko chudną i skóra nie wraca do sprężystości i jest obwisła. W moim przypadku tej skóry będzie bardzo dużo. Martwię się, że będzie wisieć a wtedy zostaje jedynie operacja plastyczna która jest bardzo droga i nie osiągalna dla mnie. Mam zamiar zrzucić 30 kg lub nawet więcej, w zależności od tego jak będę wyglądać. Nie chcę być przesadnie szczupły. Nie stosuję jakiejś specjalnej diety, staram się nie jeść mięsa smażonego i tłustego a jedynie gotowane i chude. Jem dużo warzyw gotowanych na parze oraz surowych owoców. Wypijam dużo wody mineralnej oraz 2-3 kubków herbaty zielonej, oczywiście bez cukru. W ciągu tygodnia zrzuciłem 3 kg. Nie zauważyłem tego kompletnie ale przecież 3 kg to nic w porównaniu do takiej nadwagi. Nie jestem jakoś szczególnie chory, jedynie czasami mam napady migreny. Proszę o pomoc eksperta jakie mogę robić zabiegi, masaże, ćwiczenia aby skóra kurczyła się i nie była workiem. Czy operacja plastyczna jest jedynym wyjściem? Dodam jeszcze, że na całym brzuchu, klatce oraz bokach mam dość spore rozstępy (ok 1 cm), niektóre są czerwone a niektóre prawie nie widoczne. Proszę o pomoc, chcę schudnąć ale boję się strasznie tej skóry.
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Twoja waga jest rzeczywiście zbyt wysoka w stosunku do wieku i wzrostu. Nie napisałeś jednak nic o swoim stanie zdrowia. Taka nadwaga może wynikać bowiem z zaburzeń hormonalnych czy innych stanów chorobowych. Jeżeli zatem jeszcze nie byłeś u lekarza, zdecydowanie warto byłoby gdybyś udał się na taką konsultację. Ponadto wydaje nam się, że rozsądnym byłoby gdybyś pomyślał również o rozmowie z dietetykiem.

Utrata tak dużej ilości kilogramów powinna być bowiem pod ścisłą kontrolą. Ułożenie konkretnego planu żywieniowego zdecydowanie by to umożliwiło. Badania wskazują, że utrata wagi powinna wynosić około 0,5-1 kg na tydzień, tak by odchudzanie to było skuteczne, by nie przyniosło efektu jo-jo oraz by było bezpieczne dla zdrowia.

Większa utrata wagi może grozić ponadto właśnie problemami ze skórą. Oczywiście powinieneś także pamiętać o aktywności fizycznej - może być to zarówno siłownia, ćwiczenia w domu czy jogging.