Jak schudnąć i dobrać odpowiednią dietę?

Mam 13 lat i ważę 82.2 kg wzrost 162cm. chciała bym się dowiedzieć ile powinnam wżyć i w jaki sposób mogę osiągnąć tą wagę. mój tryb dnia jest w miarę aktywny ale chciała bym wiedzieć jakie ćwiczenia pomogą mi szybciej schudnąć. Byłam już u specjalisty i nie ma to nic wspólnego ze sprawami zdrowotnymi ale może mieć efekt w późniejszym wieku, dieta którą mi przepisał nie sprawdza się już po około 3 miesiącach a ja po niej czuję się tylko gorzej. Proszę o pomoc. dziękuję

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Konieczna byłaby utrata zbędnych kilogramów minimum do poziomu ok 62 kg. Aby to osiągnąć konieczne jest jednak wprowadzenie modyfikacji do jadłospisu oraz uzbrojenie się w cierpliwość. Zalecane tempo odchudzania to 0,5kg/ tydzień. Jednocześnie niezwykle istotne jest, aby zrealizować to w zdrowy sposób i tym samym zadbać o prawidłowy rozwój dojrzewającego organizmu.
Najlepiej byłoby rozpocząć odchudzanie z dietetykiem, który ułoży zbilansowaną dietę, dostosowaną do indywidualnych potrzeb organizmu i pomoże w wykształceniu prawidłowych nawyków żywieniowych.
W kwestii diety istotna jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy natomiast kalorycznych produktów - zwłaszcza przekąsek typu chipsy i słodyczy oraz napojów słodzonych (soki, coca cola, wody smakowe itp.)
Warto także wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Nie ma znaczenia jaki to będzie sport, ważne aby sprawiał przyjemność i był realizowany systematycznie,najlepiej codziennie.
pozdrawiam i życzę powodzenia