Jak schudnąć i nie mieć efektu jo-jo?

Mam 16 lat, 168 cm wzrostu i ważę 60 kg. Chciałabym jednak schudnąć jeszcze ok. 5kg, ale nie mam sposobu na dobrą dietę. Jestem wegetarianką dlatego nie odpowiadają mi diety w których jest mięso. Nie jem również ryb. Od 3 miesięcy ostatni posiłek jem przed godziną 19 (tj. 3-4 godzin przed snem). Staram się jeść dużo owoców. W ciągu dnia piję dużo wody mineralnej i dużo się ruszam. Czasami biegam, jednak częściej spaceruję. Co mam jeszcze zrobić, żeby osiągnąć wymarzony rezultat, w szybkim tempie bez efektu jojo?
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeśli jest Pani wegetarianką to w diecie musi się znaleźć dużo nabiału, rośliny strączkowe, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz jajka, co będzie zapobiegało niedoborom białka. Jeśli Pani lubi to polecałabym także soję oraz tofu, które także zawierają dużo tego składnika. Jest on podstawowym budulcem naszego organizmu.

Kolejną sprawą jest regularność. Dieta powinna się składać z 5 posiłków dziennie co 3h. Aktywność fizyczna także powinna być codzienna. Musi Pani zrezygnować ze słodyczy oraz napojów gazowanych. Warto jest także odstawić ze słone przekąski i dania smażone. Warto jest wybierać produkty nabiałowe zawierające mniej niż 1,5% tłuszczu. Chodzi tu o jogurty, kefiry oraz sery. I tu zaznaczam, że ser podpuszczkowe, czyli żółte oraz wszelkiego rodzaju sery camambert, brie oraz pleśniowe zawierają około 30-40% tłuszczu.

Przeciwdziałanie efektowi jo-jo polega na stopniowym zwiększaniu kaloryczności diety po skończonej kuracji odchudzającej. Nie można z dnia na dzień wrócić do starych nawyków żywieniowych, bo to zawsze się kończy ponownym przybraniem na masie ciała.