Jak schudnąć mając 12 lat?

Mam 12 lat, ważę 61,4 kg. I mam 154 cm wzrostu. Koleżanki / koledzy twierdzą, że po mnie tyle nie widać, ale ja źle się z tym czuję. Wieczorami ćwiczę, brzuszki, skłony. W porach słonecznych jeżdżę na rolkach, rowerze. Ale zmian i tak nie widać. No i odsunęłam słodycze. Zastąpiłam je warzywami, owocami. Także jem ciemne pieczywo .... Może coś doradzicie?
12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja waga znajduje się około 92 centyla, natomiast wzrost około 25 centyla. Oznacza to, że jesteś statystycznie niższa od innych dziewczynek w Twoim wieku oraz, że Twoja waga jest statystycznie wyższa. Innymi słowy Twoja waga jest zbyt wysoka w stosunku do wieku, oraz zbyt wysoka w stosunku do wzrostu.
Pamiętaj jednak, że masz 12 lat a odchudzanie jest w tym okresie zdecydowanie niewskazane ze względu na intensywny wzrost i rozpoczynający się okres dojrzewania.
Po pierwsze możesz skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który oceni czy Twoja waga nie jest zbyt wysoka z powodu schorzeń zdrowotnych, na przykład zaburzeń funkcji tarczycy.
Po drugie postaraj się zachować stałą aktywność fizyczną, to znaczy na przykład regularnie ćwicz conajmniej 3-4 razy w tygodniu 45 minut. Ponadto postaraj się stosować zasady zdrowego żywienia, które określa piramida żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.

Te wszystkie działania pozwolą zredukować wagę Twojego ciała bez żadnego ryzyka dla Twojego zdrowia.