Jak schudnąć mając cukrzycę i astmę?

Witam jestem nastolatką, mam 16 lat i uczę się w dobrym liceum. Ważę 60 kg przy wzroście 168cm wiem, że BMI jest w porządku ale nie czuje sie dobrze w swojej skórze. Mam 2 przewlekłe choroby 1 to astma oskrzelowa druga to cukrzyca. W poprzednie wakacje moja waga była idealna bo ważyłam jakieś 53 kg lecz wszystko sie zmieniło gdy wylądowałam w szpitalu z dusznością zaczęli podawać mi sterydy i tak w szpitalu przytyłam do 58 kg. Po powrocie do domu nie mogłam się opamiętać z jedzeniem jadłam co popadnie mimo cukrzycy jadłam co chciałam oczywiście dostrzykajac insulinę przy mamie udawałam, że trzymam dietę ale naprawdę tak nie było. W wakacje 2010 ważyłam ok 55-56 kg wszystko ok ale po wakacjach znowu przytyłam do 60 i nie mogę sobie już z tym poradzić. Chciałbym schudnąć do 54-55 kg żeby czuć się swobodnie ale przy moich chorobach jest to utrudnione gdy zacznę biegać mogę dostać duszności i znowu wylądować w szpitalu lub w trakcie ćwiczeń cukier mi spadnie i zasłabnę . W cukrzycy staram się trzymać dietę bo już okres podjadanie przed mamą jest skończony moja dieta składa sie z 17ww (wymienników węglowodanowych). A dodam jeszcze, że w moja mama i tata mają nadwagę ale siostra za to jest szczupła ja niby też nie jestem gruba, ale zrzucenie tych kilogramów dodałoby mi pewności siebie. Napiszę  teraz mój przykładowy jadłospis 7:30-śniadanie- 4ww-chleb ciemny z wędliną (polędwicą) i masłem do tego woda (nie lubię herbaty gorzkiej wiec jak zachorowałam od razu zrezygnowałam z niej całkowicie) 10;30-II śniadanie w szkole -2ww- zazwyczaj jest to kanapka zrobiona przez mamę z wędliną lub ewentualnie czasem chlebek ryżowy z jogurtem light 13;30 przekąska 2ww zazwyczaj jakieś krakersy i owoc 15-16 obiad 5ww jest to zazwyczaj pierś z kurczaka, ziemniaczki oraz surówka najczęściej z marchwi 18-19 kolacja 4ww często są to kanapki czasami musli z jogurtem light (bo nie lubię naturalnego) powodem może być też sol. Muszę ja ograniczyć bo wiem, że ona zatrzymuje wodę w organizmie, a przecież 70% masy ciała to woda, ale ja po prostu nie mogę się oprzeć bez soli wszystko jest bez smaku wiem, że zamiast soli powinnam używać jakichś ziół ale to mi jakoś nie podchodzi PS. Choruję na cukrzyce od 3 lat a na astmę od 3 roku życia.

Witam,

Z tego co napisałaś Twój jadłospis jest prawidłowy, unormowany i powinnaś się go trzymać. Niestety przez pewien okres nie stosowałaś się do zaleceń, dlatego masa ciała wzrosła. W tym momencie proponuję nabrać cierpliwości, ponieważ organizm musi spalić nadmiarowe kilogramy, zrobi to tylko jeśli zaczniesz ćwiczyć (biorąc pod uwagę, że w cukrzycy lepiej nie zmieniać unormowanej diety). Aktywność fizyczna powinna być spokojna i powinnaś uwzględniać dawkę insuliny do ćwiczeń (wstrzykiwać mniejszą ilość). Sport jest bardzo istotnym czynnikiem wspomagającym walkę z chorobą i nie powinnaś go unikać. Zacznij od spacerów na świeżym powietrzu, spokojnych ćwiczeń w domu np. brzuszków, rozciągania czy pilatesu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl
Musisz jednak wiedzieć, że odchudzanie to proces długotrwały i wymaga cierpliwości.

Pozdrawiam.