Jak schudnąć? Mam cukrzycę!

Mam 25lat .. 4 miesiące temu z waga 125kg zaczęłam dietę, dowiedziawszy się, iż mam cukrzycę typ 2. Rozpoczęłam dietę, ok 1700-1500 kcal nigdy tego do końca nie liczyłam... śniadania otręby, ciemne pieczywo, płatki owsiane 2 śniadanie, podwieczorek to najczęściej owoc, obiady gotowane mięso, wołowe albo drób plus oczywiście warzywa, odstawiłam cukier, słodycze... kolacje staram się jeść do 19... codziennie uprawiam jakiś sport, naprzemiennie siłownia, rowerek, basen, spacery, marsze.... na dzień dzisiejszy ważę 101 kg. czyli od 5siepnia zrzuciłam 24 kg..... biorę lekarstwa (m*** 1000) i l*** na trójglicerydy,,, Problem pojawił się w zeszłym tygodniu.. waga stanęła i waha się o kilogram w dól -w gore... czy jest powód do niepokoju? Dodam, że ćwiczę troszkę mniej, ponieważ mam na to mniej czasu 3x w tyg. siłownia po ok 30min + 30-45min rowerek + 2-3 razy basen 30-45 min pływania ... codziennie spacery 30-45minut ... to chyba nie jest mało, zważywszy na moja wagę? Proszę o pomoc, czy cos robie nie tak? A może to tylko zastój, który musze przeczekać, i wszystko wróci do normy?? Pozdrawiam serdecznie, czekając już na 2 cyfrowa liczbę :)))

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Wynik jest bardzo dobry - schudła Pani ok. 24 kg! Jest Pani osobą młodą, stosuje Pani lek zawierający substancję czynną - metforminę, co sprzyja odchudzaniu. Z czasem stosowania diety redukującej, tempo chudnięcia słabnie i zazwyczaj nie jest to powód do zmartwień. Odchudzanie zazwyczaj przebiega bardzo gwałtownie w pierwszym okresie, po czym następuje spowolnienie zrzucania nadmiernych kilogramów w następnych miesiącach. Jest to proces fizjologiczny, z którym trudno walczyć. Jednak tempo spadku masy ciała może słabnąć, gdyż przestrzeganie reżimów diety jest mniejsze, a motywacja także może słabnąć.

Z przytoczonego przez Panią opisu diety, nie popełnia Pani błędów w odżywianiu.
Nie wiem natomiast czy zawsze była Pani otyła, czy nastąpiło to w określonym momencie życia. Jeżeli nadmierna masa ciała towarzyszyła Pani od zawsze, trudniej będzie osiągnąć zalecaną do wzrostu wagę ciała. Jednak należy pamiętać, że pozbycie się nawet kilku kilogramów, znacznie poprawia wyniki stężenia cukru we krwi oraz lipidogramu, nawet jeśli masa ciała nadal nie jest prawidłowa.

Proszę regularnie mierzyć poziom cukru we krwi na czczo i konsultować wyniki z lekarzem. Prawidłowo prowadzona dieta, może doprowadzić do odstawienia leków, jednak zawsze decyduje o tym lekarz prowadzący.
Aby nie doprowadzić do monotonii diety i spadku motywacji w odchudzaniu, proszę śledzić pojawiające się przepisy dań dla diabetyków. Polecam przeczytanie kilku artykułów http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-w-cukrzycy http://portal.abczdrowie.pl/dieta-cukrzyka-najpopularniejsze-przepisy http://portal.abczdrowie.pl/jak-ograniczyc-cukier http://portal.abczdrowie.pl/dieta-niskoweglowodanowa http://portal.abczdrowie.pl/dieta-przy-cukrzycy .

Pozdrawiam