Jak schudnąć na stałe i bez efektu jojo?

Witam. Mam już prawie 16 lat. Przy wzroście 173 cm ważę 75 kg. Z każdej strony wychodzą mi boczki i mam wielkie uda i tyłek... Zależy mi, żeby schudnąć na stałe, niekoniecznie w krótkim czasie. Nie podoba mi sie moja figura. W mojej rodzinie kobiety mają raczej szerokie biodra i mają nadwagę. Próbowałam już schudnąć, liczyłam kalorie i więcej ćwiczyłam. Widziałam efekty, ale szybko się poddałam.. Teraz tego żałuję. Bo przytyłam prawie 2 razy tyle co schudłam... Przez ok. pół roku przybyło mi z 7-8 kg :(

2 razy w tygodniu trenuję unihokey po 1 h i mam 4 w-fy. Nie wiem jak sama się zmotywować do ćwiczeń. Zwykle jem śniadanie o 7-8 godzinie potem zupę w szkole ok. 12 i przyjeżdżam do domu na kolację ok.18-19. I właśnie zwykle napycham sie wieczorem i objadałam czym popadnie... bo jestem strasznie głodna... Proszę o radę... Co zrobić, aby schudnąć na stałe i zdrowo się odżywiać?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Chwilowe diety nie są najlepszym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi ciała. Diety takie często mają doprowadzić do szybkiej utraty wagi lub zakładają unikanie określonych produktów spożywczych. Możliwe jest oczywiście zrzucenie wagi ciała w początkowych stadiach stosowania takiej diety, jednak dieta, która poważnie ogranicza liczbę spożywanych kalorii lub eliminuje określone produkty, jest ciężka do stosowania przed dłuższy czas. Większość ludzi szybko się nimi męczy, wracając tym samym do swojej poprzedniej wagi.

Badania wskazują, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dzięki zdrowemu odżywianiu i wysiłkowi fizycznemu możemy również obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i nadciśnienia.

Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu,
- wyeliminuj z diety słodycze, słodzone napoje i słone przekąski (chipsy, fast food), które zawierają dużo tłuszczu i soli,
- jedz chude mięso, ryby oraz chudy nabiał,
- spożywaj warzywa i owoce w dużych ilościach, jedz również produkty pełnoziarniste,
- pij wodę mineralną, herbatki owocowe i ziołowe, soki bez cukru, zrezygnuj coli i napojów gazowanych,
- unikaj potraw smażonych, jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.