Jak schudnąć parę kilogramów? Mam 13 lat

Ważę 61kg przy wzroście 160cm, mam 13 lat i bardzo się tym martwię, jestem za gruba, co robić?
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich Twoja masa ciała oraz wzrost znajdują się w normie wieku. Wskaźnik BMI, który jest obiektywnym wskaźnikiem masy ciała należnej do wzrostu sugeruje prawidłową masę ciała. W związku z tym nie ma konieczności redukcji masy ciała.
Jednakże dążąc do uzyskania optymalnej sylwetki możliwe jest zmniejszenie masy ciała o 10-15 kg.

Proces ten wymaga konsekwentnego postępowania, które powinno wiązać się ze zmianą stylu życia.
Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki).
Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.

Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.