Jak schudnąć po ciąży bez efektu jo jo?

Mam 24 lata, 164 cm i ważę ok. 90 kg. Moja waga powiększyła się podczas ciąży... chciałabym schudnąć jakieś 25 kg. Nie chciałabym się głodzić, bo potem nastąpi efekt jo-jo. Proszę o poradę, tzn. jaką dietę stosować, czy brać jakieś tabletki wspomagające i jakie ćwiczenia wykonywać, aby do lata schudnąć...

24 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani BMI wynosi 33, co wskazuje na otyłość I stopnia. Powinna Pani zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe oraz styl życia.
Należy pamiętać, że optymalna utrata masy ciała to 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Spadek wagi następuje powoli, ale dzięki temu jest trwały (bez efektu jo-jo) i bezpieczny (nie powoduje niedoborów składników pokarmowych).

Na początku należy zwiększyć aktywność fizyczną do minimum 30 minut dziennie. Kręgosłup po ciąży jest obciążony i wrażliwy, dlatego na początku nie należy wykonywać forsownych ćwiczeń na tę partię ciała. Oprócz tego bezpieczne będzie również pływanie, szybki spacer czy jazda na rowerze. Można udać się do wyspecjalizowanego trenera, który wyjaśni jakie ćwiczenia są najkorzystniejsze dla wzmocnienia mięśni brzucha, które utrzymują kręgosłup.

Oprócz aktywności fizycznej równie ważne jest właściwe odżywianie. Oto kilka wskazówek:
- Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny. Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie. Dzięki temu uniknie Pani tzw. wilczego głodu, a organizm nie będzie magazynował tkanki tuszowej.
- Spożywanie posiłku bez pośpiechu i nieprzejadanie się.
- Dbanie o różnorodność posiłków i potraw:
    5 porcji produktów zbożowych,
    4 porcje warzyw,
    3 porcje owoców,
    2 porcje produktów mlecznych,
    2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
    1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).
- Codzienne spożywanie śniadania.
- Ostatni posiłek spożywany 2-3 h przed snem.
- Ograniczenie spożycia soli (produkty typu instant, przekąski).
- Ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek).
- Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy w tygodniu).
- Unikanie produktów typu fast food oraz przetworzonych, gotowych dań, słonych, tłustych przekąsek.
- Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (!) - warzywa do każdego posiłku.
- Zwiększenie spożycia ryb - około 2 razy w tygodniu.
- Zwiększenie ilości spożywanych płynów - około 2 l niegazowanej i niesmakowej wody. Unikanie kawy i mocnej herbaty.
- Spożywanie produktów lekkostrawnych. Unikanie smażenia, które powinno być zastępowane gotowaniem, gotowaniem na parze, pieczeniem czy duszeniem.

Zrzucenie 15-20 kg w sposób efektywny, może nastąpić przez okres około 20 tygodni, czyli mniej więcej pół roku. Należy uzbroić się w cierpliwość i wytrwale dążyć do osiągnięcia spadku masy ciała.

Powodzenia i pozdrawiam!