Jak schudnąć przy braku silnej woli?

Witam! Jestem młodą dziewczyną, która ma spory problem z nadwagą. Przy wzroście 162 cm ważę 83 kg. Nie potrafię pohamować swojego apetytu, co chwila coś jem i to zazwyczaj same kaloryczne rzeczy typu chipsy, słodycze itp. Zaznaczę, że bardzo szybko tyję. Jednak gdy byłam w szpitalu na kontrolnych badaniach praktycznie nic nie jadłam (wiadomo jak smakuje szpitalne jedzenie poza tym specyficzna atmosfera panująca w szpitalu nie zachęca do jedzenia) piłam tylko duże ilości wody i soki owocowe, podczas tygodnia schudłam aż 9 kg i czułam się bardzo dobrze, większość moich ubrań zrobiła się trochę za luźna. Jednak po powrocie do domu wszystko zaczęło się od początku, podjadanie co 10 minut, siedzenie przed komputerem, objadanie się w nocy. I tak moje ubrania znów zrobiły się za ciasne a moje stracone 9 kilo wróciło do mnie jak bumerang:( Pragnę dodać, że jestem osobą dość leniwą, nie mam wiary w siebie, nie mam silnej woli, więc trudno jest mi się stosować do diety (wiem, bo już próbowałam i wytrzymywałam tylko po dwa dni). Bardzo proszę o pomoc, chciałabym przez te wakacje jakoś schudnąć i lepiej poczuć się we własnej skórze.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoja waga w chwili obecnej (współczynnik BMI wynosi 31,62) co oznacza otyłość.
Jeżeli zmagasz się z problemem kompulsywnego objadania się nie powinnaś stosować diety mocno redukującej ilość kalorii, ponieważ będzie ona sprzyjać napadom głodu.

Nie napisałaś o kilku istotnych szczegółach, a konkretnie o tym jak wygląda Twoja dieta w chwili obecnej i kiedy byłaś w szpitalu stosując głodówkę. Być może po tym spowolniłaś swój metabolizm i teraz będzie trudniej schudnąć. Na początek musisz nauczyć się jeść regularnie, wedle ściśle określonych zasad.  Najlepiej zastosować technikę czysto behawioralną: wypisać sobie produkty, które możesz jeść i mieć takie w domu. Rozpisywać wszystkie posiłki i starać się jeść zgodnie z rozpisem. Być może kilka pierwszych prób nie wyjdzie, ale z czasem powinno się udać.
Powinnaś stać się ekspertem od swojego odżywiania, wiedzieć jak zareagować, żeby opanować chęć na słodycze lub rzucenie się na jedzenie (owoce, guma do żucia, sport, woda, 'oszukane' słodycze?).
Na początek oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając aktywność fizyczną. Pamiętaj, żeby nie redukować zbytnio kalorii, bo to będzie miało przeciwny efekt od zamierzonego.

Zastosuj się do zasad zdrowego odżywiania:
> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych,
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Pozdrawiam serdecznie!