Jak schudnąć przy tendencji do tycia?

Witam. Mam 16 lat . Mam 161cm wzrostu i ważę 60 kg . Bardzo chciałabym schudnąć , ponieważ nie czuję się dobrze w swoim ciele. Od 4 dni zaczęłam robić dziennie po 100 brzuszków i biegam. Ale nie wiem czy to wystarczy... Chciałabym się dowiedzieć jakie posiłki powinnam zażywać i co powinnam robić , aby uzyskać rezultaty. Mam tendencję do tycia nie wiem jak jej się pozbyć..

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proces utraty masy ciała, aby był skuteczny i zdrowy, musi przebiegać stopniowo. Warto więc dbać o regularność aktywności fizycznej, wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i uzbroić się w cierpliwość.
W kwestii diety należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Procentowy rozkład energii na posiłki powinien być zbliżony do poniższego:
śniadanie 25%
2 śniadanie 15%
obiad 30%
podwieczorek 10%
kolacja 20%
pozdrawiam

Witam. Tendencji do tycia niestety nie da się pozbyć. Należy przestrzegać zbilansowanej diety - ale nie restrykcyjnej diety odchudzającej która znudzi się po tygodniu i jedyne co pozwoli osiągnąć, to efekt jo-jo. Bieganie to dobry sposób na zmniejszenie tłuszczowej masy ciała, ale nie polecam się przetrenowywać, bo to wcale nie pomaga a wręcz szkodzi. Ćwiczenie brzuszków natomiast nie spala tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim wzmacnia mięśnie i w dłuższym okresie czasu może zwiększyć ich masę - pod warunkiem prawidłowego wykonywania ćwiczenia.
Jeśli chodzi o samą dietę nie ma jednej, sprawdzonej recepty dla wszystkich, a bez dokładnych informacji o stanie zdrowia, stylu życia i składzie ciała - dietetyk nie może ustalić konkretnych wytycznych jakościowych a zwłaszcza ilościowych. To co na pewno mogę polecić, to regularne posiłki co 3-4 godziny (3 główne posiłki i 2-3 małe przegryzki, np owoc, garść orzechów czy jogurt). Ważne jest oczywiście spożywanie dużej ilości płynów bezkalorycznych, unikanie słodyczy, fast foodów oraz słonych przekąsek i smażonego jedzenia. Do każdego posiłku należy spożyć warzywo, lub (rzadziej) owoc Poza tym należy urozmaicać jedzenie i sięgać po różne grupy produktów - chude mięso, nabiał, ryby, owoce, warzywa, zboża a także orzechy, nasiona i tłuszcze roślinne. Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowej porady lub ułożenia menu, powinnaś odwiedzić dietetyka, który po dokładnym wywiadzie stworzy propozycje indywidualnie dla Ciebie.