Jak schudnąć siedząc w domu?

Jestem matką dwóch córeczek. M am 29 lat i 150cm wzrostu. Przed urodzeniem dzieci ważyłam 48 kg. Jak zaszłam w ciążę, to było wszystko dobrze, tyłam ok. 2 kg na miesiąc, a potem w szóstym czy siódmy miesiącu strasznie zaczęłam tyć. W końcu wyszło na to, że przytyłam ok. 28 kg w ciąży. Po osmiu miesiącach schudłam i zostało mi 15 kg więcej od wagi sprzed ciąży. Zaraz zaszłam w drugą ciążę i znowu i przybyło ok. 10 kg. Teraz młodsza córka ma 20 miesięcy, a ja nadal ważę 65 kg. Chciałabym schudnąć do 50 kg, bo tak się najlepiej czułam, no może 55 kg maksymalnie. Muszę dodać, że nie pracuję i nie mogę zbytnio wychodzić na dwór, ponieważ zajmuję się dziećmi, ale młodsza córka jest chora na nowotwór złośliwy i nie może wychodzić na dwór (izolacja) jeszcze do lata. Więc siedzę w domu z córeczką, a starsza wychodzi z babcią. Niestety mąż pracuje od rana do wieczora, to zbytnio mi w niczym nie pomoże, a sama wiem, że siedząc w domu, będzie mi ciężko schudnąć. Ale liczę, że może Pani mi pomoże i doradzi jakąś może dietę. Ale w miarę moich możliwości finansowych, ok. 1800 zł na 4-osoby. Dziękuję i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Na początku zaznaczę, że stosowanie diety nie oznacza dodatkowych wydatków. Wystarczy wprowadzić kilka nawyków żywieniowych, aby masa ciała uległa nieznacznemu zmniejszeniu. Dodatkowo można obniżyć podaż kalorii oraz być aktywną fizycznie. Dzięki tym wskazówką z pewnością osiągnie Pani cel. Proszę jednak pamiętać, że utarta masy ciała może być powolna, ale tylko wtedy będzie trwała. Proszę być wobec siebie wyrozumiałą, ale i wymagającą. Kobiety po ciąży często nie mogą powrócić do dawnej masy ciała, ponieważ brak im motywacji, czasu i chęci, a dodatkowo mają lekko obniżoną przemianę materii. Jednak to nie powinno stać na przeszkodzie, do utrzymania prawidłowej masy ciała. Proszę pamiętać, że właściwa waga służy również Pani zdrowiu.

Zacznijmy więc od podstawowych zasad zdrowego żywienia. Należy:
- spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe, tak aby się nie przejadać. Jeść należy powoli, dzięki temu organizm szybciej się nasyci, a zje sie mniejszą porcję;
- unikać białego pieczywa - zastępuje sie je pieczywem razowym, pełnoziarnistym;
- unikać produktów typu fast food, gotowych dań, słonych przekąsek;
- unikać słodkich i gazowanych napojów oraz słodyczy. Można je zastąpić owocem świeżym lub suszonym, galaretką z owocami czy batonem muesli (nie częściej niż raz na tydzień, owoce 2 razy w ciągu dnia);
- dbać o to, aby w każdym posiłku znajdował się produkt węglowodanowy złożony - będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe;
- spożywać 5 porcji warzyw w ciągu dnia - warzywa do każdego posiłku;
- przynajmniej 2 razy w tygodniu jeść ryby;
- codziennie spożywać chude produkty mleczne: mleko 1,5%, chude lub półtłuste sery twarogowe, od czasu do czasu ser żółty (jest tłusty), maślanki, kefiry i jogurty naturalne;
- unikać tłustych wędlin, mięsa czerwonego, tłustych serów (żółty, topiony, pleśniowy), pełnotłustych produktów mlecznych;
- zwrócić uwagę na to, aby produkty nie były smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki;
- pić duże ilości płynów, głównie wody niegazowanej i niesmakowej - około 2 l. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa.

Aktywność fizyczna jest równie ważna co dieta. Codzienne 30 minut ćwiczeń powinny przynieść widoczne efekty już po około miesiącu. Jeśli ma Pani możliwość ćwiczeń jedynie w domu, polecam fitness z płyt CD lub ćwiczenia z naszej strony www.abccwiczenia.pl. Proszę pamiętać, że regularność jest kluczem do celu!

Ostatnim elementem będzie zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Aby nie liczyć codziennych porcji, wystarczy zmniejszyć dotychczasowe o 1/3. Na talerzu ½ miejsca powinny zajmować warzywa, ¼ produkty pełnoziarniste i pozostałą ¼ produkty zwierzęce (mięso, ryby, jaja lub produkty mleczne).

Myślę, że te drobne rady pomogą Pani w przestawieniu się na zdrowy tryb życia.

Pozdrawiam.