Jak schudnąć w 16 dni?

Mam 12 lat i jestem kobietą. Myślę, że jestem za gruba, ponieważ mam wzrost 154 cm, a ważę 47-48 kg. Nie wiem, co mam robić. Robiłam 50 brzuszków dziennie i nic nie dało. W mojej rodzinie raczej nie występuje nadwaga. Nie byłam u lekarza z moim problemem. Mój jadłospis: -8.00 - dwie kromki chleba z pasztetem lub rzodkiewką, -10.00 - puszka liptona (picie), -11.00 - lód wodny, -12.00,13.00 - obiad - pierogi ruskie lub jakieś mięso, a także jakiś sok, -16.00 - małe chipsy + soczek w kartoniku, -20.00 - jajko ugotowane lub przyrządzone na różne sposoby lub dwie kromki chleba z pasztetem albo rzodkiewką.

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała w odniesieniu do siatek centylowych odpowiada wartości około 75 centyla, co oznacza, że jest w normie. Nie powinnaś się zatem odchudzać. Poza tym jesteś w wieku w którym odchudzanie jest zabronione, ponieważ może zaburzyć Twój rozwój. Nie martw się zbytnio swoją sylwetką, ponieważ teraz zmieniają się jej proporcje - poszerzają się uda i rosną piersi, co ma związek z dorastaniem. Za kilka lat, gdy urośniesz te proporcje się ustabilizują.

Teraz powinnaś skupić się na prawidłowym odżywianiu i zadbać bardziej o swoją dietę. Jadłospis powinien Ci dostarczać wszystkich składników odżywczych niezbędnych do Twojego rozwoju i wspierać Twoje zdrowie teraz i w późniejszych latach. Musisz wiedzieć, że zły sposób odżywiania prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca.

Na początek zapoznaj się z piramidą żywienia i spróbuj stosować się do jej zaleceń:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Powinnaś jeść pięć posiłków dziennie w regularnych odstępach i wprowadzić następujące zmiany:

1. Na śniadanie zjedz kanapki z chudą wędliną lub serem z dodatkiem warzyw: pomidora, ogórka, rzodkiewki (sama rzodkiewka nie wystarczy, musisz spożywać białko) lub musli z dodatkiem jogurtu, czy kefiru.
2. Unikaj gazowanych napojów kolorowych. W jedenej puszcze takiego napoju może być nawet 30g cukru! To źródło pustych kalorii, a ponadto sztucznych barwników, aromatów i innych polepszaczy. Zamień je na wodę mineralną lub niesłodzone soki owocowe lub warzywne.
3. Drugie śniadanie powinno być również wartościowe i dostarczyć Ci energii potrzebnej do nauki. To może być kanapka, sałatka, jogurt z owocem.
4. Unikaj na obiad potraw mącznych, które są kaloryczne i ciężkostrawne lub spożywaj je w ograniczonych ilościach. Twój obiad powinien składać się z trzech elementów: pełnowartościowego białka np. ryby lub chudego mięsa, produktu zbożowego: kaszy, ziemniaków, brązowego ryżu oraz warzyw: surówki lub warzyw gotowanych.
5. Unikaj dań typu fast food oraz słonych przekąsek jak chipsy - to również źródło pustych kalorii i szkodliwych substancji.
Na podwieczorek lepiej zjedz jakiś jogurt, pieczone jabłko itp.

Powinnaś także dużo się ruszać. Wybierz lepiej sporty, takie jak pływanie, jazda na rowerze lub rolkach, gra w piłkę z przyjaciółmi, spacery z koleżanką niż żmudne ćwiczenia.

Pozdrawiam