Jak schudnąć w 3 miesiące: ważąc 63kg przy wzroście 156cm?

Witam! Mam 12 lat i wielki problem... Ważę 63kg przy wzroście 156 i chce schudnąć gdzieś tak 15kg w około 3-4 miesiące. W ciągu 1,5 roku przytyłam niecałe 20 kg! Chcę schudnąć wolno ale "zdrowo", a jednocześnie utrzymać wagę (jeśli schudnę) na długi czas. Jestem dosyć rozwinięta fizycznie jeśli oto chodzi ;)
12 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W związku z tym, że masz tylko 12 lat, nie powinnaś stosować diety odchudzającej. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Staraj się wprowadzić w życie kilka zasad zdrowego odżywiania. Jedz regularnie, najlepiej 3-5 razy dziennie. Możesz starać się wykluczyć z diety słodycze oraz fast foody i gazowane napoje słodzone oraz pić dużo wody mineralnej.

Do diety warto dołączyć aktywność fizyczną. Nie tylko poprawi ona Twój wygląd, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. Przykładowo w postaci treningu aerobowego (wykorzystującego energię z procesów tlenowych, kolejno spalając glikogen mięśniowy i później wątrobowy . Glikogenu w organizmie przeciętnego człowieka wystarcza na około 20-30 minut treningu aerobowego. Gdy zaczyna go brakować, organizm zaczyna sięgać po kolejne źródło energii, czyli tłuszcze. Dlatego, aby spalać tłuszcz, trzeba ćwiczyć aerobowo i to dłużej niż 20 min a najlepiej min. 40, przed około 5 dni w tygodniu).

Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam