Jak się leczyć, gdy zdiagnozowano zaburzenie lękowo-depresyjne?

Witam Mam zdiagnozowane zaburzenie lękowo depresyjne powstałe od nerwicy natręctw max napięcia i dodatkowych stresów w życiu no i tak właściwie to depresja i natręctwa są genetyczne)mój tata miał depresje i natręctwa,jego brat depresje reaktywną,kuzynka poporodową plus pedantyzm i reszta rodziny jest bardzo nerwowa od strony taty(mają tiki nerwowe, są narcystyczny,toksyczni,antyspołeczni,unikający) i ja nie jestem za psychoterapią ze względu braku czasu i kasy(mam małe dziecko i sama wychowuje,także piekło mam)..Biorę lek asentra,ale nie pomaga na depresje,jeśli jest genetyczna to elektrowstrząsy?jak się na nie zakwalifikować czy an stymulator nerwu?. Nie uważam mojego stany za zwykły stan lękowo depresyjny,bo nie mam ochoty wstawać,smutek na maxa,płacze codziennie,mam ochotę umrzeć,jestem strasznie wrażliwa i przerażona tym.Nie mam siły,po prostu nie mam,dlatgeo szukam metod medycznych i konkretnych

Dzień Dobry Pani,

Proszę skonsultować Pani pytania bezpośrednio z lekarzem prowadzącym Panią, który zna Panią i Pani historię leczenia.
Z mojej strony zachęcałabym Panią do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej,
w ramach NFZ-tu.

Życzę Pani tylko zadowalającego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Szanowna Pani,

rozumiem, że jest Pani po konsultacji psychiatrycznej, rozpoznanie; zaburzenie depresyjno - lękowe. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Farmakoterapia i dodatkowo polecałabym Pani psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju. Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby leczenie stacjonarne w Oddziale Leczenia Nerwic oraz psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna) jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
W procesie terapeutycznym pacjent/pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.

Pozdrawiam serdecznie