Jak się leczyć psychiatrycznie?

Witam. Jestem dziewiętnastoletnią, prawdopodobnie chorą psychicznie dziewczyną. Od około ósmego roku życia borykam się z natrętnymi myślami i zachowaniami. Oprócz tego mam ciągłe, duże wahania nastroju i przelotne depresje. Również od około ósmego roku życia. Czasami miewam myśli samobójcze i, choć przeważnie ograniczam się wtedy do "mrzonek" o śmierci, to zdażało się, że myślałam o odebraniu sobie życia na poważnie. Kiedyś też samookaleczałam się. Teraz robię to bardzo rzadko. Po prostu wtedy, gdy naprawdę nie mogę wytrzymać ze swoimi myślami i uczuciami i żaden inny sposób nie pomaga. W każdym razie, nie chcę się zabić, ale też nie chcę żyć w tak męczący sposób. Zastanawia mnie kilka kwestii, a mianowiecie: 1. Czy jeśli jestem zarejestrowana w pewnej przychodni wraz z całą moją rodziną, to czy rejestrując się w przychodni psychiatrycznej nieświadomie dałabym w jakiś sposób znać mojemu lelarzowi rodzinnemu, że coś takiego zrobiłam? W tym znaczeniu, czy te informacje zostanę przekazane do przychodni, w której już jestem zajerestrowana. 2. Czy w ogóle jest możliwym zarejestrować się w przychodni psychiatrycznej (nie jestem pewna, czy tak to się nazywa), jeśli jestem już zarejestrowana w normalnej przychodni. 3. Czy zanim pójdę do psychiatry, powinnam iść do psychologa? 4. Czy leki potrzebne do leczenia chorób psychicznych są drogie? Bo nie chcę mówić o tych sprawach swojej rodzinie, a póki się uczę i mieszkam w internacie, nie mogę za bardzo podjąć pracy. 5. Ile może kosztować wizyta u psychiatry, a ile może kosztować wizyta u psychologa? Pozdrawiam, J.

2. Tak - w poradni zdrowia psychicznego. Nie potrzebuje Pani skierowania.
3. Niekoniecznie, może Pani odwiedzić specjalistów w dowolnej kolejności.
4. Zazwyczaj są tanie - kilka, kilkanaście złotych. Zawsze można poprosić w aptece o znalezienie tańszego zamiennika.
5. Prywatnie - około 80-120zł za wizytę.

Pozdrawiam serdecznie.

https://terapiaslomka.wordpress.com/

To bardzo dobrze, że szuka Pani pomocy. Doskonale rozumiem jak męczące i bolesne musi być życie z lękiem i natrętnymi myślami. Pani sytuacja jest bardzo trudna, dla tego ważne jest aby nie lekceważyć problemu i jak najszybciej podjąć leczenie. Skorzystanie ze specjalistycznej pomocy to jedyny sposób aby pozbyć się natręctw i odzyskać pełną kontrolę nad własnym życiem, by prowadzić je w satysfakcjonujący sposób.
Postaram się odpowiedzieć na Pani pytania.
Aby udać się do psychiatry musi zarejestrować się Pani w Poradni Zdrowia Psychicznego. Kiedy spotka się Pani z lekarzem psychiatrą, on ma obowiązek opisać wizytę w Pani dokumentacji medycznej. Nie potrafię odpowiedzieć, czy karta z PZP zostanie przeniesiona do przychodni, w której jest Pani zarejestrowana razem z rodziną. Wydaje mi się, że nie, ale aby mieć pewność powinna Pani zapytać np. dzwoniąc na rejestrację PZP do której chciałaby się Pani udać.
Ma Pani możliwość zarejestrować się w dowolnej Poradni Zdrowia Psychicznego, niezależnie od tego, czy jest już Pani gdzieś zarejestrowana czy nie.
Może Pani pójść do psychologa, do czego gorąco zachęcam, ale nie jest to wymogiem przed wizytą u psychiatry. Proponuję by zanim uda się Pani po pomoc do PZP, zgłosiła się Pani do psychologa szkolnego, jeśli wciąż jest Pani uczennicą. Psycholog zbada Pani obecną sytuację, oraz będzie mógł określić się, czy wizyta psychiatryczna jest konieczna. Leki psychiatryczne mogą pomóc Pani w walce z objawami, ale nie usuną przyczyny natrętnych zachowań, w tym celu niezbędna jest psychoterapia. Nie musi się Pani obawiać, że rodzice dowiedzą się o wizycie u psychologa szkolnego- psycholog w szkole nie ma obowiązku powiadamiać Pani rodziców. Może się Pani także upewnić w rozmowie z psychologiem w Pani szkole.
Wizyta u psychiatry, czy u psychologa prywatnie to koszt ok 100zł/h.
Postaram się odpowiedzieć, gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania. W tym celu proszę o kontakt pod adresem dziewiecki.tytus@gmail.com

https://www.facebook.com/Psychoterapeuta-Tytus-Dziewięcki-1877615175796797/

Do lekarza psychiatry można się udać bezpośrednio, bez skierowania, wystarczy wcześniej umówić wizytę. Możliwe są darmowe wizyty na NFZ - wtedy będzie Pani musiała po prostu dłużej poczekać. Nie istnieje żadne ograniczenie, wykluczające możliwość zapisania się do psychiatry, jeśli uczęszcza Pan do innych przychodni. Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, nie udziela on informacji rodzinie, z wyjątkiem sytuacji realnie zagrażającej życiu. Informacje o tym, że odbyła Pani wizytę u psychiatry, nie są przekazywane do innych specjalistów, nikt nie poinformuje o tym Pani lekarza rodzinnego. To od Pani zależy, czy będzie Pani przekazywała tą informację dalej. Pyta Pani o ceny leków. Tak naprawdę nie wiadomo, czy dostanie Pani leki, a jeśli tak to jakie.Istnieje olbrzymia ilość leków używanych w leczeniu psychiatrycznym więc niemożliwa jest odpowiedź na to pytanie. Leki mogą być refundowane, dobierane pod względem celów terapii i preferencji, ale także możliwości finansowych pacjenta. Lekarz postawi Pani diagnozę, przeprowadzi dokładny wywiad i badanie - dopyta o to od kiedy i jak rozwijały się poszczególne trudności, z jakim nasileniem się pojawiają, czy oprócz nich pojawiają się jeszcze inne objawy. Zada wiele pytań, aby móc stwierdzić co Pani dolega. Opisała Pani swoje trudności w bardzo skrótowy sposób, który z pewnością w pełni nie oddaje Pani trudnych przeżyć. Wizyta u psychiatry na początek jest dobrym pomysłem. Możliwe,że wskazane będą wizyty u psychoterapeuty (np. natręctwa bardzo ładnie modyfikują się pod wpływem pracy pacjenta w trakcie terapii ekspozycji i wydłużania reakcji), natomiast należy przeprowadzić diagnozę, żeby dowiedzieć się czy natręctwa są tu głównym problemem, czy np. tylko konsekwencją innych trudności oraz ustalić co w tym momencie życia jest najważniejsze do wypracowania na początek. Decyzja o wizycie u psychiatry to ważny pierwszy krok, który podjęła Pani na drodze polepszenia swojego życia. Życzę powodzenia i trzymam kciuki!