Jak się mają nieregularne miesiączki do rozpoczęcia antykoncepcji?

Witam, byłabym niezmiernie wdzięczna za uzyskanie odpowiedzi na moje pytanie. Otóż, mam 25 lat, do tej pory moje miesiączki były nieregularne. Zdecydowałam się na rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych od następnego okresu. Czy jeśli zażyję pierwszą tabletkę w dniu pierwszego krwawienia zacznie ona działać od razu (mam na myśli, czy stosunki będą zabezpieczone, jeśli rozpocznę współżycie po zakończeniu miesiączki). Czy z racji na to, iż moje miesiączki wcześniej były nieregularne ochrona nastąpi dopiero od drugiego opakowania? Czy z racji na wcześniejsze nieregularne cykle powinnam przejść jakieś specjalistyczne badania przed rozpoczęciem stosowania tabletek? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam! Magda

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne uzyskują pełne działanie antykoncepcyjne w 8 dniu cyklu. Oznacza to, że niezbędne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwsze 7 dni ich przyjmowania.
Nieregularne cykle nie są wskazaniem do wykonywania dodatkowych badań. Ważne jednak, by trakcie przewlekłego ich stosowania raz na pół roku robić próby wątrobowe (ASPAT, ALaT, GTTP).

Pozdrawiam