Jak się obronić przed niechcianymi interwencjami psychoterapeutycznymi?

Jak się obronić przed niechcianymi interwencjami psychoterapeutycznymi? Moi rodzice chodzą do terapeuty. Stosują na mnie jakieś metody zalecane przez tę panią. Są one, mówiąc ogólnie, sprzeczne z normami obyczajowymi w których mnie wychowano i w których funkcjonuję. Prośba o zaprzestanie interpretowana jest jako "cyniczna manipulacja" z mojej strony. Nie mam możliwości wyprowadzić się z domu. Nie chcę sama chodzić do terapeuty, chcę braku kontaktu z psychoterapią (bezpośredniego i pośredniego).

Jest Pani osoba dorosłą i ma Pani prawo do własnego życia. Może Pani wyrażać rodzicom co Pani w związku z tym co mówią czuje i jak to wpływa na Pani relację z nimi.
Pozdrawiam.

Dzień dobry.

Nie chciałbym Pani zapytania zostawiać bez odpowiedzi. Sam również jestem psychoterapeutą i zdaję sobie sprawę, że może Pani nie chcieć w związku z tym odpowiedzi z mojej strony - wówczas proszę ją zignorować.

Nie napisała Pani, jakie sprzeczne z normami obyczajowymi metody stosują Pani rodzice, nie mogę się więc do nich odnieść. Nie może Pani im zabronić z korzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty czy innego specjalisty - podobnie zresztą jak oni Pani. Jeśli czuje Pani, że pada Pani ofiarą przemocy, zawsze w takiej sytuacji może Pani zwrócić się o pomoc do odpowiednich służb. W innym przypadku może Pani podjąć próbę rozmowy z rodzicami o tym, co się dzieje między Państwem.

Jeśli chodzi o korzystanie z psychoterapii, proszę pamiętać, że zawsze jest to Pani wolny wybór, zarówno rozpoczęcie jak i zakończenie terapii. W jej wyborze ma Pani prawo kierować się tym, na ile czuje się Pani w jej trakcie rozumiana i szanowana.

Mam nadzieję, ze uda się Pani rozwiązać pani trudności.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam Cię,

Terapia to całkowicie indywidualna sprawa i nie można nikogo do tego zmuszać, a już na pewno nie 29 letniej osoby. Z Twojego wpisu odczytuję, że to Twoi rodzice chcą Tobą manipulować a nie Ty odmawiając im wykonywania ich postanowień. Najlepiej jednak pomyśleć o wyprowadzeniu się z domu i nawet o wyjeździe do innej miejscowości - to zawsze dobrze działa dla obu stron. Życzę powodzenia.

Pozdrawiam,
Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl