Jak się odchudzać, aby uniknąć efektu jojo?

Witam! Nazywam się Natalia. Mam poważny problem, a mianowicie nadwagę. Mam 16 lat, 153 cm wzrostu i ważę 75kg. Wszystkie badania mam w normie. Nic co mogłoby powodować nadwagę. Próbowałam już wszelakich diet i kończyło się małym spadkiem wagi i oczywiście efektem jo-jo. Wyjeżdżałam do różnych sanatoriów na odchudzanie. Było tak samo jak z dietami. Mały spadek wagi a potem efekt jo-jo. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to jest przeciętna. Jeżdżę na rowerze, pływam, biegam od czasu do czasu, wyjdę zagrać w koszykówkę czy siatkówkę. Spaceruję. Już nie mam siły zmagać się z tym sama, więc proszę o pomoc. Chciałabym dostać wreszcie taką dietę, która dawałaby efekty na długi czas. Dobrze by było, gdyby była rozciągnięta w czasie. Bo w tydzień nie ma co liczyć na niewiadomo jakie efekty. Rodzina nie traktuje poważnie mojego problemu. Mówią, że z czasem przejdzie, ale co rok jest tylko gorzej. Proszę o pomoc.

Witaj Natalia! Obecnie Twoje BMI wynosi 32, czyli jesteś otyła (norma 18,5 -24,9). U Ciebie wystąpił typowy efekt jojo spowodowany nieprawidłowo zbilansowaną dietą w czasie odchudzania. Zapewne spożywałaś za mało kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Minimalna ilość kalorii, którą powinnaś spożywać wynosi 1400kcal. Teraz przede wszystkim zacznij regularnie spożywać 5 posiłków dziennie o małych objętościach. Powinnaś zrezygnować z coli, napojów słodzonych, batoników, wafelków, na rzecz gorzkiej czekolady. Spożywaj dużo warzyw i owoców oraz kasz. Pij dużo wody mineralnej (np. Ustronianka z jodem, Muszynianka) oraz zielonej herbaty, gdyż zapobiega gromadzeniu tkanki tłuszczowej, natomiast herbata pu-erh pomaga spalić jej nadmiar. Jod zwiększa przemianę materii i szybciej stracisz kilogramy. Każdy posiłek, który spożywasz powinien zawierać białko, tłuszcze, węglowodany oraz odpowiednia ilość witamin i soli mineralnych. Pamiętaj aby spożywać śniadanie w ciągu 30 minut od wstania z łózka, natomiast kolację na 2 godziny przed snem. Nie omijaj posiłków, gdyż będziesz osłabiona, zatrzyma się proces dojrzewania. W Twoim wieku, kształtuje się sylwetka i można dużo zdziałać. Obok diety ważny jest również wysiłek fizyczny, gdyż zwiększa metabolizm oraz pomaga wykształtować sylwetkę. Powinnaś również skonsultować się z dietetykiem w poradni, by dokładnie przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i je zmienić. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek