Jak się odchudzać, by uniknąć jojo?

Witam :) mam 19 lat, 169 cm wzrostu i ważę 73 kg. Ile kg powinnam schudnąć i jak najlepiej to zrobić by dobrze się czuć i aby nie wystąpił efekt jojo?

Witam!
Twoje BMI wynosi 25,6 i wskazuje na nadwagę. Ubytek masy ciała około 5 kg byłby rozsądny. Najlepiej wprowadzić w swoje życie zasady zdrowego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna (ćwiczenia gimnastyczne, jazda rowerem, taniec, spacery itp.) oraz odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów.
Jedz 3 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Pij wystarczającą ilość wody – minimum 2 litry dziennie.
10. Unikaj alkoholu.
Zapraszam również na moją stronę diet-coaching.xaa.pl - strona poświęcona zdrowemu odżywianiu.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Przy Pani masie ciała i w Pani wieku mogła by Pani ważyć ok 60kg. Efekt jo-jo występuje po niewłaściwej diecie lub po niewłaściwym procesie stabilizacji masy ciała. Polecam poradnie dietetyczne.