Jak się odchudzać, żeby nie spowodować zaniku okresu?

Witam, mam 23 lata i ważę 63 kg. Odchudzałam się dość intensywnie 6 lat temu i niestety po 3 miesiącach odchudzania zauważyłam zanik okresu. Okres wrócił, ale dopiero po 2 miesiącach od zaprzestania diety. Jadłam wtedy ok. 1000-1200 kcal dziennie i wydawało mi się, że jest to zdrowa dieta. Mój jadłospis wyglądał tak: śniadanie - pół kromki pumpernikla z miodem, kawa z mlekiem bez cukru; II śniadanie - jabłko lub inny owoc; obiad - łyżka ryżu, kotlet plus surówka; podwieczorek – owoc; kolacja - mrożony jogurt. Stosując taką dietę i ćwicząc każdego dnia po 1 godz. dziennie chudłam w tempie 2 kg na miesiąc, więc dość wolno. Zastanawiam się, czy jeśli teraz będę jadła więcej czy spowoduje to jeszcze wolniejsze chudnięcie, niemalże niezauważalne? Czy może powinnam jeść więcej kalorii i więcej ćwiczyć niż 1 godz. dziennie? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
23 LAT ponad rok temu

Witam,
przede wszystkim nie wiem, czy potrzebuje Pani diety odchudzającej. Nie podała Pani wzrostu, stąd nie jest możliwe określenie, ile w Pani przypadku wynosi BMI.
Jeśli zaobserwowała Pani zanik miesiączki, rzeczywiście mogło to być „manifestacją” organizmu, że „ten ma już dość”. Zarówno szybkie chudnięcie, jak i zbyt niska masa ciała mogą się przyczyniać do zaniku okresu.
Co do zapotrzebowania energetycznego, można je wyliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta.
Aby uzyskać wartość kaloryczną diety odchudzającej, od takiego wyliczonego zapotrzebowania (z uwzględnieniem aktywności fizycznej) odejmuje się ok. 500-1000 kcal, co pozwala na chudnięcie w tempie 0,5-1kg/tydzień.
Pozdrawiam