Jak się odchudzić, żeby nie zmalały mi piersi i pupa?

Witam, mam 28 lat, 164 cm i 61 kg. Zaczęłam się odchudzać w listopadzie 2008 r., z 69.7 kg schudłam w okresie pół roku do 63 kg, obecnie moja waga to 61 kg. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe, nie objadam się na noc, jak to miałam kiedyś w zwyczaju, absolutnie nie jem fast-foodów, jem dużo warzyw, które uwielbiam, jedyną moją słabością są słodycze (największą ochotę mam przed okresem), ale i te jem w stosunkowo małych ilościach i umiem się opamiętać :) Teraz dodatkowo muszę uważać na to co jem, ponieważ mam na woreczku żółciowym dwa małe polipy (bądź złogi nieuwapnione). Jakiś czas temu, drogą eliminacji rożnych produktów, doszłam do tego, że mój organizm nie trawi absolutnie glutaminianu sodu (miałam od tego straszne bóle brzucha) w związku z tym nie jem żadnych "chemicznych" potraw, przypraw itp. Chciałbym bardzo dojść do wagi 55 kg, najbardziej zależy mi, aby się odtłuścić z brzucha, ud, ramion i pleców. Co mam jeść i jak ćwiczyć, aby nie schudły mi piersi i pupa (która uwielbiam;)). Dodam, że po odchudzaniu obwód w biuście zmalał ze 108 cm na 99 cm. Strasznie nad tym ubolewam, ponieważ zawsze miałam piękne piersi, a teraz nie dość ze bardzo zmalały, to jeszcze skóra straciła jędrność. Czy istnieje jakaś dieta, która pozwoli mi się odchudzić, omijając moje atrybuty? Z góry dziękuję za odpowiedź.
28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

w tej chwili Twoja obecna waga jest prawidłowa, BMI wynosi 22,7, a zakres normy to 18,5-25.
Wprowadziłaś wiele korzystnych zmian w swoim sposobie żywienia. Postaraj się unikać produktów bardzo tłustych oraz z dużą ilością cukru - apetyt na słodycze możesz zaspokoić np. owocami świeżymi lub suszonymi.

Niestety podczas odchudzania chudną również piersi, które są m.in. zbudowane z tkanki tłuszczowej. Skóra piersi jest delikatna i na drastyczne odchudzanie może reagować rozstępami i utratą elastyczności. U niektórych osób po diecie odchudzającej biust może nie zmaleć, a jedynie stracić kształt i jędrność - jest to sprawa indywidualna. Jeśli chcesz mieć ładny biust powinnaś o niego dbać:
- nie odchudzać się drastycznie,
- wykonywać ćwiczenia kształtujące mięśnie podtrzymujące biust,
- dbać o aktywnośc fizyczną - polecane jest np. pływanie i siatkówka.

Z tego względu nie powinnaś się drastycznie odchudzać. Twoja masa ciała jest w normie, więc teraz radziłabym zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza, że chcesz odchudzić określone partie ciała. Najlepszy będzie trening aerobowy (tlenowy)  w połączeniu z ćwiczenami kształtującymi mięsnie. Polecam wizytę na siłowni, gdzie instruktor powie Ci jak i ile ćwiczyć, aby osiagnąć pożądany efekt. Jeśli chodzi o dietę, to stosuj ją rozsądnie. Możesz zmniejszyć kaloryczność jadłospisu:
- wybierając produkty z mąki razowej zamiast z białej mąki np. razowe pieczywo zamiast białego,
- wybierając chude mięso oraz chudy nabiał zamiast tłustych szynek, sera żółtego, pełnotłustego mleka i twarógów,
- unikając produktów bogatych w cukier np. słodyczy, ciast, soków słodzonych,
- unikając śmietany, zsmażek, potraw wysokokalorycznych i ciężkostrawnych.

Pozdrawiam