Jak się odciąć od psychoterapeuty?

Jak się odciąć od psychoterapeuty? Moi rodzice chodzą do psychologa i realizują jego zalecenia w stos. do mnie. Zasady tego człowieka są dla mnie nie do przyjęcia, nie mam fizycznej możliwości wyprowadzki z domu (terapeuta zablokował moje studia oraz możliwość leczenia się- rodzice interweniowali u moich lekarzy, jego zdaniem jestem symulantką). Od miesięcy nie otrzymuję potrzebnych leków (m.in na RZS i astmę- poważna sprawa, po ataku astmy doznałam afazji). Jak się bronić przed tym człowiekiem?

Dzień dobry, ma Pani 29 lat. To wiek w którym warto od siebie wymagać niezależności. Rozumiem, że choruje Pani aczkolwiek nawet w takiej sytuacji niezależność jest możliwa. Warto żeby to stało się Pani priorytetem wtedy tylko Pani będzie miała wpływ na własne życie. Jeżeli wciąż jest Pani zależna od rodziców to niestety jest to równoznaczne z godzeniem się na życie na ich zasadach. Niestety trudno to inaczej zmienić.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień dobry.

Nie może Pani zabronić rodzicom korzystania z pomocy psychologicznej. Nie zmienia to faktu, że decyzje, które podejmują Pani zdaniem pod jego wpływem, są dla Pani dotkliwe, a wręcz ma Pani obawy, że groźne dla Pani zdrowia. W tak, krótkim wpisie, jaki mogła Pani tutaj zamieścić pewnie nie sposób podać wszystkich szczegółów sytuacji. Zastanawiam się na przykład, w jaki sposób Pani rodzicom udało się przekonać Pani lekarza do zaprzestania podawania Pani leków.

Być może pomocne w Pani sytuacji będzie poszukanie pomocy dla siebie i także zgłoszenie się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty z profesjonalnym przygotowaniem.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam,
Niestety w opisanej przez Panią historii nie ma wielu potrzebnych szczegółów, które pozwoliły na udzielenie wskazówek do pomocy, szczegółów z Pani życia.
Przede wszystkim należy jednak stwierdzić, że rodzice mają prawo korzystać z pomocy psychologicznej i mimo podjętej terapii, decyzje podejmują osobiście, podejmują je również względem Pani, co nie może się spotkać z jednoznaczną dezaprobatą, gdyż nieznany jest tak naprawdę Pani historia.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek