Jak się odżywiać, by utrzymać wagę w miejscu?

Mam 16 lat, moim problemem zawsze był niski wzrost, 155 cm. Postanowiłam więc zrzucić kilka kilogramów, by wyglądać smuklej. Kilka miesięcy temu schudłam już do 39 kg, co doprowadziło mnie do problemów zdrowotnych, a miesiączkuję już od roku. Jednak wiedziałam, że mogę trochę przytyć, więc bardzo powoli i stopniowo przez jakieś 4 miesiące zwiększałam swoje porcje (które przez 2 miesiące były maksymalnie ograniczone). Wciąż wszystko co jadłam było zdrowe, ale nie ograniczałam już jakoś szczególnie słodkości czy tłuszczy. Podobało mi się to jak wyglądałam, ale nie kosztem zdrowia. Teraz zauważyłam, że przytyłam już ponad 5 kg, wracając do wyglądu początkowego, jednak piersi są zdecydowanie mniejsze, a miesiączka nie wraca. Jak mam się teraz zdrowo odżywiać? Chciałabym, by moja waga stała w miejscu, a okres znów się pojawił, jednak wciąż tylko przybieram.

Witam,

Twój układ hormonalny rozregulował się w wyniku znacznego niedoboru masy ciała. Powinien normalnie funkcjonować, jednak potrzebuje czasu. Łatwo jest zaburzyć funkcjonowanie organizmu, jednak jego powrót do prawidłowego działania może potrwać znacznie dłużej. Przede wszystkim powinnaś raz na zawsze skończyć z restrykcyjnym ograniczaniem pożywienia. Szczególnie, że jesteś w okresie dojrzewania, kiedy Twój organizm (nie tylko układ hormonalny) się rozwija i rośnie. Powinnaś dostarczać odpowiedniej podaży energii i składników odżywczych, aby móc się prawidłowo rozwijać i rosnąć!

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Codziennie w Twoim jadłospisie powinno pojawiać się:
5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych- unikaj białego pieczywa oraz tostów pszennych- jedz pełnoziarniste pieczywo, bułki z ziarnami, grahamki, tosty pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, brązowy i kasze
4 porcje warzyw- warzyw nie musisz w żaden spoin ograniczać, ważne jednak abyś nie dodawała do nich tłustych sosów (może być olej lub oliwa, cytryna, zioła do sałatek i inne zioła). Spożywaj je w każdej postaci- surowej, gotowanej, pieczonej, grillowanej na patelni bez tłuszczu. Dodawaj warzywa do każdego posiłku- na kanapki, jako surówka czy jarzynka.
3 porcje owoców- oznacza to 3 jabłka/ 3 mandarynki/ 1,5 pomarańczy/ 2 szklanki winogron. Nie powinnaś przesadzać z owocami- mają dużo cukru prostego, który w zbyt dużych ilościach magazynuje się w tkance tłuszczowej. Dlatego jedz owoce, ale z umiarem.
2 porcje chudych produktów mlecznych- unikaj tłustych produktów mlecznych oraz serów takich jak: topiony, pleśniowy, żółty (w ograniczonych ilościach) i serów typu fromage- są bardzo tłuste. Jedz chudy lub półtłusty ser twarogowy, ser mozarella oraz ser feta light (od czasu do czasu). Pij jogurty naturalne - 0-2% tłuszczu, kefiry naturalne, maślanki naturalne.
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)- dodawaj do sałatek, unikaj smażenia na oleju
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja)- jedz jak najwięcej ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), chude mięso (cielęcina) oraz drób bez skóry (prócz kaczki i gęsi). Unikaj podrobów- parówek, pasztetów, salcesonów, kaszanki i tym podobnych produktów.
Oprócz tego pij duże ilości wody- niegazowanej i niesmakowej (zawiera cukier i substancje sztuczne). Pij herbaty owocowe, zielone czerwone i inne. Soki owocowe rozcieńczaj 1:1 z wodą (mają dużo cukru).
Unikaj też słodyczy oraz produktów typu fast-food, a także słonych i tłustych przekąsek i sosów majonezowych.
Posiłki spożywaj 4-5 razy dziennie w odstępach czasu, co 2-3 godziny. Dzięki temu Twój organizm nie będzie magazynował energii w postaci tłuszczu, a Twoja masa ciała i funkcjonowanie organizmu wróci do normy.
Pamiętaj o aktywności fizycznej. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30-40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny. Polecam długie spacery, basen czy jazdę na rowerze. Proszę również zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl, gdzie znajdziesz ćwiczenia do wykonywania w domu.
Pozdrawiam.