Jak się odżywiać, by zdrowo przybrać na wadze?

Witam. Mam 17 lat, 174 cm wzrostu i ważę 51 kg. Zbyt niska waga jest spowodowana niezbyt mądrze przeprowadzonym odchudzaniem, które doprowadziło do zaniku miesiączki, spadku temperatury ciała do 35,5 stopni oraz ciśnienia do 88/52 mmHg (chociaż zawsze było ono poniżej normy). Wiem, że mam problem i bardzo chciałabym przytyć. Podczas posiłków ciągle towarzyszy mi jednak uczucie przepełnionego żołądka, mimo tego, że rozmiary zjedzonej przeze mnie porcji nie są wcale imponujące. Jak powinnam się odżywiać, aby w umiarkowanym tempie przybierać na wadze bez uczucia ociężałości i przepełnienia? Moja aktywność fizyczna jest umiarkowana. Jak powinien wyglądać mój przykładowy jadłospis? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście Twoja masa ciała jest o wiele za mała w stosunku do wzrostu. Cierpisz na znaczny niedobór masy ciała. Prosiłabym Cię o udanie się do lekarza w celu określenia przyczyn występującego u Ciebie uczucia przepełniania żołądka. Koniecznie trzeba ustalić, z czego ono wynika.

Z Twojej wypowiedzi wynika, iż ograniczanie spożywania pokarmu nie jest Twoim "wymysłem", lecz wynika z owego nieprzyjemnego uczucia po spożyciu posiłku. Dlatego konieczne jest zdiagnozowanie problemu.

Zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt w Twoim wieku, przy umiarkowanej aktywności fizycznej, zgodnie z najnowszymi normami żywienia człowieka (IŻŻ), wynosi 2500 kcal. Do mniej więcej takiej energetyczności diety powinnaś dążyć. Wszystko zależy od tego, ile energii dostarczałaś przeciętnie organizmowi do tej pory. Jeśli było to bardzo niewiele kcal, do 2500 kcal powinnaś dążyć stopniowo. Podstawę powinna jednak stanowić diagnostyka u lekarza. Proszę więc, abyś udała się do lekarza.

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia. Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Rozwiązaniem dla Ciebie będą posiłki o niewielkiej objętości, lecz dużej wartości odżywczej. Mogą to być pasty (np. twarogowe), budynie, serki homogenizowane spożywane z dodatkiem pieczywa. Powinnaś unikać picia napojów do posiłków. Pić możesz na ok. 1 godzinę po spożyciu pokarmu.

Pozdrawiam Cię ciepło

PS
Nie cierpiałaś nigdy na zaburzenia odżywiania typu anoreksja/bulimia?